Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za oszustwa internetowe

Data publikacji 10.10.2015

Zamojscy policjanci zatrzymali oszusta, który za pośrednictwem Internetu wyłudził ponad 20 tys. złotych. 24-latek, posługując się fałszywymi danymi, wystawiał ogłoszenia o sprzedaży telefonów komórkowych i sprzętu komputerowego. Po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt, towaru nie dostarczał bądź też wysyłał towar uszkodzony i niezdatny do użytkowania. Do czwartku mężczyzna był nieuchwytny. Wpadł w ręce zamojskich policjantów, wychodząc z jednej z placówek pocztowych, gdzie pobrał pieniądze pochodzące z kolejnych oszustw.

Zamojscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od ubiegłego roku pracowali nad sprawą szeregu oszustw internetowych. Jak ustalili śledczy, sprawca, pod fałszywymi danymi, zamieszczał na jednym z popularnych portali internetowych ogłoszenia o sprzedaży wysokiej jakości sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych. Towaru nigdy jednak kupującym nie wysyłał bądź też dostarczał towar niezgody z opisem, uszkodzony i niezdatny do użytkowania. Straty, jakie ponieśli kupujący na transakcjach z oszustem, wstępnie oszacowano na ponad 20 tys. złotych.

Mimo że oszust podczas każdej kolejnej transakcji posługiwał się innymi danymi, policjanci ustalili jego prawdziwą tożsamość. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec Leszna, czasowo przebywający na terenie Zamościa. Tu, w wynajętym mieszkaniu, mężczyzna prowadził swoją nielegalną działalność. W ręce mundurowych wpadł wychodząc z jednej z placówek pocztowych, gdzie pobrał pieniądze pochodzące z kolejnych oszustw. W trakcie przeszukania mieszkania, które zajmował 24-latek, policjanci zabezpieczyli liczną ilość telefonów komórkowych, sprzętu komputerowego i ich części.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a następnie przewieziony został do zakładu karnego. Jak się okazało bowiem, był poszukiwany listami gończymi przez sąd w Tomaszowie Lubelskim. Wkrótce przestępcze dossier 24-latka wzbogaci się o kolejne czyny. W sprawie prowadzonej przez zamojskich policjantów usłyszy zarzuty szeregu oszustw internetowych dokonanych na szkodę osób z różnych stron Polski. Zgodnie z kodeksem karnym oszustwo to przestępstwo, za które grozić może kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony