Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napad, sprawdzenie "bomby", ewakuacja, czyli... ćwiczenia wieluńskiej policji

Data publikacji 11.10.2015

W piątek w Ostrówku odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe, których celem było skoordynowanie działań nie tylko policji, ale również innych służb ratowniczych. Scenariusz obejmował m.in. sprawdzenie informacji o możliwości podłożenia ładunku wybuchowego czy działania blokadowe i zatrzymanie przestępców.

9 października 2015 roku o godzinie 11.20 dyżurny wieluńskiej komendy odebrał informację, że nieznani sprawcy napadli na nauczyciela  gimnazjum w Ostrówku i - grożąc mu użyciem broni - skradli telefon komórkowy, po czym odjechali samochodem. Patrol mundurowych ustalił, że dwóch zamaskowanych sprawców wjechało na teren gimnazjum i z bronią w ręku, grożąc jednemu z  nauczycieli, zmusili go do wydania telefonu. Policjanci zauważyli również, że na zewnątrz przy zaparkowanym pojeździe leży pakunek, który wzbudził u stróżów prawa podejrzenie, że może to być ładunek wybuchowy. Natychmiast powiadomili dyżurnego, który skierował do Ostrówka policjantów z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego w celu sprawdzenia czy rzeczywiście został podłożony ładunek wybuchowy. Dyrektor gimnazjum podjęła decyzję o ewakuacji uczniów, nauczycieli i pracowników, a przybyli policjanci z wydziału prewencji zabezpieczyli teren przed osobami postronnymi.

Na szczęście były to jednak ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które wieluńscy policjanci przygotowali w formie pokazu. Na miejsce przyjechała również straż pożarna,  a także pogotowie ratunkowe. Działania obserwowali wójt gminy Ostrówek Ryszard Turek, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu młodszy inspektor Andrzej Małolepszy, dyrektor Gimnazjum w Ostrówku Magdalena Majda, jak również Maciej Olejnik - przedstawiciel Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.  Goście byli również świadkami wystawienia przez policjantów z wieluńskiej drogówki posterunku blokadowego i zatrzymania niebezpiecznych przestępców.

Ćwiczenia takie są prowadzone w celu skoordynowania działań nie tylko policji, ale również innych służb ratowniczych. Przeprowadzone działania poddane zostaną teraz wnikliwej analizie, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Wieluńscy policjanci dziękują za zaangażowanie wszystkim podmiotom biorącym udział w ćwiczeniach.

(KWP w Łodzi / mg)

  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe
Powrót na górę strony