Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali już ok. 1,5 tony historycznych przedmiotów

Data publikacji 12.10.2015

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w prowadzonym postępowaniu o narażenie na zniszczenie zabytkowych zbiorów należących do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego odzyskali już ok 1,5 tony historycznych przedmiotów. Obecnie zbiory zabezpieczone przez Policję zostały zabezpieczone w należytych warunkach na czas prowadzonego postępowania.

Postępowanie w sprawie narażenia na zniszczenie części historycznych zbiorów będących własnością Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego prowadzone  jest od kilku miesięcy  przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Od momentu ujawnienia w jednym z punktów skupu materiałów wtórnych, w czerwcu br., przedmiotów o wartości historycznej należących  do KTF, które stanowiły jak się okazało, tylko część zaginionych zbiorów Towarzystwa, policjanci rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę działania w celu odzysania kolejnych przedmiotów.

Wiele informacji wskazywało na to, że część kolekcji w postaci  m.in. fotografii, archiwalnych czasopism, książek, czy zabytkowych aparatów fotograficznych mogła trafić w prywatne ręce. W trakcie postępowania sprawdzane były wszystkie miejsca w postaci giełd staroci, placów handlowych itp. gdzie zaginione przedmioty mogły pojawić się w sprzedaży. W odzyskiwanie zbiorów włączyli się także policjanci z wydziału dw. z cyberprzestępczością analizując  pod kątem ujawnienia tych rzeczy w zasobach poszczególnych portali internetowych.

Na podstawie  uzyskiwanych  informacji policjanci  systematycznie docierają do osób, które są w posiadaniu takich przedmiotów.  Okazuje się także, że apele  Policji w tej sprawie  również nie pozostały bez odzewu. Kilka osób, które miały rzeczy będące  własnością KTF zgłosiło się już na Policji aby oddać dobrowolnie to mienie.

Ponieważ sprawa ta odbiła się echem w samym środowisku artystów fotografików, również oni wystosowali apele do hobbystów i kolekcjonerów o oddawanie rzeczy KTF będących w ich rękach. Posiadacze tych przedmiotów, którzy zgłaszają się do komendy, bądź do których policjanci docierają sami, są przesłuchiwani w charakterze świadków, aby uzyskać wiedzę w jaki sposób weszli w posiadanie tych materiałów.

W ten sposób zabezpieczono ok. 1,5 tony różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów pochodzących ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wszystkie  zabezpieczone archiwalia to około 100 pakietów w postaci kartonów, walizek, toreb czy worków wypełnionych dokumentami, fotografiami, rocznikami  specjalistycznej  literatury, albumami ze zdjęciami a także różnego rodzaju przyrządami optycznymi, aparatami fotograficznymi itp.

Obecnie zbiory zabezpieczone przez Policję zostały zabezpieczone w należytych warunkach na czas prowadzonego postępowania.

(KWP w Krakowie / mw)

Film Policjanci odzyskali już ok. 1,5 tony historycznych przedmiotów

Pobierz plik Policjanci odzyskali już ok. 1,5 tony historycznych przedmiotów (format mp4 - rozmiar 12.81 MB)

Powrót na górę strony