Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci udowodnili konwojentowi przewożącemu utarg sfingowanie rozboju i przywłaszczenie pieniędzy

Data publikacji 16.10.2015

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzący śledztwo w sprawie napadu z bronią na konwojenta przewożącego utarg z małopolskich Hotspotów, udowodnili mu sfingowanie tego rozboju i przywłaszczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Postępowanie w sprawie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci broni palnej prowadzone było od marca br. przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach. W trakcie postępowania policjanci udowodnili, że żadnego napadu nie było, a konwojent sfingował całe zajście, łącznie z ostrzelaniem własnego samochodu, aby zagarnąć przewożony utarg.

O „rzekomym” napadzie w marcu br. informowały między innymi media. Już wtedy policjanci nabrali podejrzeń co do uczciwości konwojenta, jednak przez kilka miesięcy zbieraliśmy dowody jego winy. Do napadu miało dojść w godzinach wieczornych 23 marca br. 28-letni mężczyzna, zatrudniony od kilku lat jako konwojent pieniędzy pobieranych z punktów hot spotu jechał właśnie z Mszany Dolnej w kierunku Lubnia. W samochodzie według jego relacji miało być kilkadziesiąt tysięcy złotych już zebranych z kilku salonów gier. Nagle z jego samochodem miał zrównać się inny pojazd z dwoma mężczyznami w środku. Pasażer tego auta nakazał latarką konwojentowi zjechać na pobocze sugerując, że jest to policyjna kontrola drogowa. Kiedy konwojent wykonał polecenie obaj mężczyźni wyskoczyli z auta i pistoletami zmusili napadniętego do otwarcia bagażnika, z którego zabrali worki z pieniędzmi. Na zakończenie przestrzelili silnik oraz przednią szybę w jego samochodzie i odjechali z łupem w kierunku Mszany.

Ponieważ samochód poszkodowanego nie nadawał się do użytku, mężczyzna na piechotę dotarł do najbliższej stacji benzynowej, skąd powiadomił swoich szefów oraz Policję o zaistniałym zdarzeniu.

Całe zajście, zrelacjonowane przez napadniętego wyglądało bardzo prawdopodobnie i zostało poważnie potraktowane przez policjantów. Sprawa z uwagi na kategorię zdarzenia została od razu przekazana do prowadzenia policjantom Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Już na etapie zabezpieczania śladów i zbierania materiałów dowodowych zaczęły pojawiać się pierwsze wątpliwości co do wiarygodności wersji pokrzywdzonego. Kolejne zastrzeżenia pojawiły się w momencie przeglądania nagrań monitoringu z trasy przejazdu konwojenta oraz badań przestrzelin w jego samochodzie. Prokuratura Rejonowa w Myślenicach przychyliła się do wniosków procesowych Policji i wyłączyła ze śledztwa materiały przeciwko pokrzywdzonemu, który tym samym stał się podejrzewany.

We wtorek 28-latkowi przedstawiono zarzuty przywłaszczenia rzeczy powierzonej (art.284 par.2 KK), nielegalnego posiadania broni palnej (art.263 par.2 KK) a także składania fałszywych zeznań (art. 233 KK) i fałszywego zawiadomienia o przestępstwie (art.238 KK). Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia. Policjanci odzyskali część zrabowanych pieniędzy. Podejrzany dostał policyjny dozór.

KWP w Krakowie / ig

Film Policjanci udowodnili konwojentowi przewożącemu utarg sfingowanie rozboju i przywłaszczenie pieniędzy

Pobierz plik Policjanci udowodnili konwojentowi przewożącemu utarg sfingowanie rozboju i przywłaszczenie pieniędzy (format mp4 - rozmiar 28.45 MB)

Powrót na górę strony