Policjanci zakończyli śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędnika
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez jednego z urzędników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
Jak ustalili śledczy, urzędnik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjął korzyść majątkową oraz zażądał dalszej korzyści w wysokości 5 tys. zł od osoby będącej stroną postępowania administracyjnego, w zamian za wykonanie czynności służbowej polegającej na wydaniu decyzji na użytkowanie obiektu budowlanego w Krakowie.
Policjanci zaraz po otrzymaniu wiarygodnej informacji i „łapówkarstwie” natychmiast rozpoczęli czynności. Jak ustalili, mężczyzna, który w czerwcu 2014 roku wręczył inspektorowi łapówkę,nie uzyskał pozytywnego załatwienia sprawy. Podczasrozmowy z inspektorem „petent” nagrał w jednym z krakowskich hoteli rozmowę z urzędnikiem, który zażądał dodatkowo 5 tys. zł za wydanie decyzji na korzyść zainteresowanego. Wykorzystano do tej rozmowy specjalne okulary z wmontowaną kamerą.
Śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem korupcji, w trakcie żmudnego postępowania przeanalizowali blisko700 postępowań administracyjnych, w których brał udział podejrzany urzędnik, co wiąże się z przesłuchaniem w charakterze świadków 150 inwestorów. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.
Urzędnik został oskarżony o przestępstwa z art. 228 par. 1 i 4 kodeksu karnego (łapownictwo), za co grozi kara do 10 lat pozbawieni wolności. W październiku sprawa trafiła do krakowskiego sądu.
Policja przypomina, że zgodnie z art. 229 pr. 6 kodeksu karnego: „nie podlega karze sprawca….. jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.”
(KWP w Krakowie / mw)