Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Zwolnij, uratuj życie pieszemu”

Data publikacji 21.10.2015

Wraz z nadejściem okresu jesienno – zimowego i pogorszeniem warunków drogowych, podlascy policjanci prowadzą działania, których celem jest zadbanie o bezpieczeństwo osób pieszych. Wczoraj, w ramach akcji „Zwolnij, uratuj życie pieszemu.”, funkcjonariusze z Białegostoku wraz z kierowcą rajdowym Jarosławem Kazberukiem nagradzali kierujących, którzy prawidłowo zachowywali się w rejonach przejść dla pieszych.

Główną przyczyną poważnych w skutkach wypadków drogowych z udziałem osób pieszych jest niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu przede wszystkim w rejonie przejść dla pieszych, zarówno kierujących, jak i samych pieszych.

W ubiegłym roku na terenie kraju piesi spowodowali 3050 wypadków drogowych, na skutek których 565 osób zginęło, a 2555 zostało rannych. Większość ofiar tych zdarzeń to właśnie piesi. Z policyjnych obserwacji wynika, że najwięcej tego typu wypadków ma miejsce w okresie jesienno - zimowym - w październiku, listopadzie i grudniu. Jest to spowodowane głównie tym, że jest to czas, kiedy pogarszają się warunki atmosferyczne, a co za tym idzie i drogowe, szybciej zapada zmierzch, a piesi stają się mniej widoczni. W połączeniu z brakiem ostrożności powoduje to wzrost liczby potrąceń osób pieszych.

W wielu przypadkach to właśnie piesi nie zachowując szczególnej ostrożności stają się ofiarami zdarzeń drogowych. Jednak duże zagrożenie powodują tu również i kierujący, którzy popełniają w rejonach przejść wykroczenia drogowe, które często skutkują poważnymi zdarzeniami. Wśród tych przewinień najniebezpieczniejszymi są nieprawidłowe wyprzedzanie oraz omijanie przed przejściem dla pieszych.

Kierowcy zapominają, że dojeżdżając do takiego miejsca nie wolno wyprzedzać pojazdu jadącego obok, a szczególnie zabrania się omijania wolnym pasem pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Dodatkowo, jeżeli w takim przypadku pieszy nie zachowa szczególnej ostrożności i nie zastosuje zasady ograniczonego zaufania poprzez zwykłe spojrzenie zza stojącego samochodu, aby sprawdzić czy pasem obok nie nadjeżdża inny pojazd, to taka sytuacja może skończyć się tragicznie.

Podlascy policjanci wraz z nadejściem tego okresu prowadzą działania, których celem jest zadbanie o bezpieczeństwo osób pieszych. Wczoraj, w ramach akcji „Zwolnij, uratuj życie pieszemu”, funkcjonariusze Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku wraz z kierowcą rajdowym Jarosławem Kazberukiem nagradzali kierujących, którzy wykazali się należytą ostrożnością i prawidłowo zachowywali się w rejonach przejść dla pieszych. Rajdowiec i policjanci dziękowali kierowcom za bezpieczną i rozważną jazdę oraz zwracanie szczególnej uwagi na pieszych, rozdając drobne upominki tym, którzy właściwie zareagowali widząc wchodzącą na przejście osobę.

KWP w Białymstoku / ig

  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #1
  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #2
  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #3
  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #4
  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #5
  • Akcja „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” #6

Film „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” - spot omijanie

Pobierz plik „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” - spot omijanie (format mp4 - rozmiar 1.53 MB)

Film „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” - spot rowerzysta

Pobierz plik „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” - spot rowerzysta (format mp4 - rozmiar 1.24 MB)

Film „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” spot

Pobierz plik „Zwolnij, uratuj życie pieszemu” spot (format mp4 - rozmiar 1.46 MB)

Powrót na górę strony