Uroczysta inauguracja pierwszej edycji studiów magisterskich CEPOL
W dniu 12 października br. w siedzibie Narodowego Uniwersytetu Służb Państwowych w Budapeszcie odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej edycji 2-letnich studiów magisterskich realizowanych w ramach Europejskiej Akademii Policyjnej (CEPOL). Studia te poświęcone są mechanizmom europejskiej współpracy policyjnej oraz współpracy policji z innymi instytucjami bezpieczeństwa publicznego w UE (z jęz. ang. Policing in Europe - European joint master programme). W uroczystości udział wzięli węgierski Minister Spraw Wewnętrznych p. Sándor Pintér, rektorzy trzech uniwersytetów uczestniczących w realizacji programu, przewodniczący Rady Zarządzającej CEPOL oraz Dyrektor CEPOL.
Studia te stanowią najbardziej prestiżowy komponent oferty szkoleniowej CEPOL, skierowany do kadry kierowniczej policji państw członkowskich. Realizacja I modułu odbyła się w dniach 12-15 października br. Zakończenie ostatniego modułu studiów przewidziane jest na jesień 2017 r. Do udziału w pierwszej edycji studiów zakwalifikowało się 28 osób z 20 państw członkowskich UE oraz 2 przedstawicieli Europolu. Z ramienia strony polskiej w programie uczestniczy podinsp. Łukasz Wiliński, Zastępca Dyrektora BMWP KGP.
Program studiów zakłada realizację 6 komponentów merytorycznych (samokształcenie połączone z udziałem w sesjach stacjonarnych) oraz komponent dotyczący obrony pracy magisterskiej. Poszczególne sesje stacjonarne będą odbywały się w różnych państwach członkowskich. Realizacji studiów przypisana jest wartość punktowa w ramach Europejskiego systemu Transferu Punktów (ECTS) - 60 punktów łącznie za wszystkie komponenty. Pozwala to na potraktowanie studiów jako studiów uzupełniających lub podyplomowych. Wstępne wymogi wobec uczestników dotyczące posiadania liczby punktów ECTS są elastyczne - dzięki temu możliwym jest udział przedstawicieli z państw mających różne uregulowania w tym zakresie. Od uczestników wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Koszty udziału finansowane są w całości w ramach budżetu CEPOL. Wynoszą one ok. 16 tys. euro na jednego uczestnika. Przewiduje się udział po 1 przedstawicielu z każdego z państw członkowskich. Dodatkowe 12 miejsc zarezerwowane jest dla państw trzecich, instytucji/agencji UE oraz pozostałych chętnych z państw członkowskich (na ich koszt).
Za organizację studiów odpowiedzialne jest konsorcjum, w skład którego wchodzą jednostki szkoleniowe Hiszpanii, Węgier oraz Niemiec (są to Niemiecka Akademia Policyjna, węgierski Narodowy Uniwersytet Służb Państwowych oraz Hiszpański Uniwersytet Nauczania na Odległość) wspierane przez uczelnie z 13 innych państw członkowskich UE. Dyplom ukończenia studiów będzie honorowany przez państwa członkowskie UE dzięki uzyskaniu międzynarodowej akredytacji.
W przyszłości możliwe jest objęcie zakresem studiów magisterskich CEPOL również i innych zagadnień.
(BMWP KGP / mw)