Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za nielegalną sprzedaż i rozpowszechnianie gier na konsole

Data publikacji 29.10.2015

Policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie wspierani przez mundurowych z Białej Podlaskiej zatrzymali wczoraj dwóch mieszkańców powiatu bialskiego w wieku 21 i 31 lat. Jak wynika z naszych ustaleń mężczyźni byli organizatorami nielegalnego procederu polegającego na sprzedaży oraz rozpowszechnianiu w sieci gier na konsole w formacie elektronicznym. Od kwietnia 2015 r. zdołali sprzedać ponad 2700 kopii gier.

Działania policjantów z KWP w Lublinie zorganizowane były w ramach międzynarodowej operacji pt. „BLACK POSEJDON” wymierzonej w zwalczanie przestępczości gospodarczej polegającej na naruszeniach własności intelektualnej oraz prawa własności przemysłowej. W IV edycji operacji „BLACK POSEJDON” bierze udział 12 krajów: Polska, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Turcja oraz Estonia.

Wczoraj przyszedł czas na realizację.  Policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie wspierani przez mundurowych z Białej Podlaskiej zatrzymali wczoraj dwóch mieszkańców powiatu bialskiego w wieku 21 i 31 lat.

Z ustaleń policjantów wynika, że organizatorzy opisanego wyżej procederu od kwietnia br.  sprzedali  ponad 2 700 kopii gier, powodując straty na szkodę pokrzywdzonej firmy na kwotę ponad 450 tys. zł.  Mężczyźni oferowali na portalach aukcyjnych oraz w swoim sklepie internetowym gry na konsole PSP po znacznie zaniżonych cenach. Przychody sprawców od kwietnia 2015 r. wstępnie szacowana są na kwotę przekraczającą 320 000 zł.

Podczas przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez zatrzymanych zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe sprawców, elektroniczne nośniki danych, dokumentację bankowo – księgową, świadczącą o ich przestępczej działalności. Obydwu podejrzanych zatrzymano i przedstawiano zarzuty. Podejrzani są o to, że w okresie od marca do października 2015 roku działali wspólnie i w porozumieniu bez uprawnienia w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - rozpowszechniali, poprzez sprzedaż za pośrednictwem portalu aukcyjnego oraz prowadzonej przez siebie strony internetowej, nielegalne cyfrowe wersje gier przeznaczone na konsole - czyniąc z tego stałe źródło dochodu.

Dzisiaj z  zatrzymanymi  wykonywane są dalsze czynności procesowe.  Wystąpiliśmy z wnioskiem o zajęcie środków finansowych znajdujących się na rachunku bankowym oraz o tymczasowe zajęcie dwóch pojazdów. Podejrzanym grozić może kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

KWP w Lublinie / ig

Powrót na górę strony