Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli przestępcy poszukiwani od kilkunastu lat

Data publikacji 30.10.2015

Krakowscy policjanci ustalili miejsce pobytu i zatrzymali dwóch ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości sprawców. Obaj byli poszukiwani od kilkunastu lat. Pomimo różnych sztuczek i trików, które stosowali sprawcy, aby nikt nie wpadł na ich trop, obaj, dzięki pracy krakowskich policjantów „operacyjnych” trafili już do zakładu karnego gdzie czekają ich długie wyroki.

Kilka dni temu, policjanci zespołu operacyjno-rozpoznawczego II Komisariatu Policji w Krakowie ustalili prawdopodobne miejsce przebywania 58-letniego oszusta, który dokonał przestępstwa jeszcze w 1999 r. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa, ponieważ prowadząc firmę nie odprowadzał składek ZUS za pracowników, działając na ich szkodę. Został za to skazany na 2,5 roku więzienia. Od tego momentu „zapadł się pod ziemię” i ukrywał się przed sprawiedliwością. Z informacji wynikało, ze mógł ukrywać się za granica, omijał Kraków i Małopolskę.

W ostatnich dniach ustalono, że mężczyzna pojawił się w Krakowie. Informacje „operacyjne” dotyczące obecnego miejsca pobytu potwierdziły się. W momencie zatrzymania przez policjantów mężczyzna był bardzo zaskoczony. Próbował jeszcze ratować się złym stanem zdrowia lecz nie uchroniło to go przed osadzeniem następnego dnia w zakładzie karnym celem odbycia zasądzonej kary.

Również wczoraj policjanci operacyjni z „dwójki” zatrzymali 38-letniego mężczyznę, poszukiwanego od 10 lat do odbycia kary. Mężczyzna ten miał zasądzony wyrok 2,5 roku więzienia za kradzieże, kradzieże z włamaniami, fałszowanie dokumentów i inne przestępstwa przeciwko mieniu.

Aby uniknąć zatrzymania i kary, 38 latek wymeldował się z miejsca zamieszkania i zniknął. Na co dzień nie nosił przy sobie żadnych dokumentów, a kiedy w różnych sytuacjach musiał przedstawiać się np. w urzędach – podawał dane członków swojej rodziny, którzy nigdy nie byli notowani i nie mieli konfliktu z prawem. Utrzymywał się z prac dorywczych w branży remontowo-budowlanej na terenie Krakowa i okolic. W międzyczasie dokonywał również różnego rodzaju przestępstw na terenie Austrii.

Po zatrzymaniu mężczyzny przez policjantów i przetransportowaniu do aresztu, okazało się, że znajduje się już tam dokumentacja nadesłana przez austriacki wymiar sprawiedliwości – wyrok 2,5 roku więzienia za podobne przestępstwa, których mężczyzna dokonał na terenie Austrii.

Wyrok łącznie 5 lat więzienia odbędzie w kraju.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony