Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferował do sprzedaży leki wczesnoporonne – może odpowiedzieć za pomocnictwo w aborcji

Data publikacji 02.11.2015

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o nielegalny obrót farmaceutykami stosowanymi jako środki wczesnoporonne. Nieodpowiedzialny dystrybutor leków wpadł na gorącym uczynku – gdy załatwiał formalności związane z nadaniem przesyłek. Takie zatrzymanie było możliwe dzięki dobremu rozpracowaniu procederu nielegalnego obrotu farmaceutykami przez małopolskich policjantów, którzy monitorują na bieżąco ten problem. Mężczyzna został ustalony, mimo że posługiwał się fikcyjnymi danymi i stosował przeróżne sposoby kamuflażu.

Zatrzymany to 49 – letni mieszkaniec Krakowa. Podczas przeszukania jego mieszkania oraz w zabezpieczonych przesyłkach przygotowanych do nadania policjanci znaleźli ponad 300 sztuk tabletek mogących służyć jako wczesnoporonne (niektóre z nich zabronione są polskim prawem, inne dozwolone są w obrocie aptecznym, jednak pod ścisłym nadzorem lekarza i do innych celów medycznych). Zabezpieczona została także dokumentacja prowadzona przez zatrzymanego mężczyznę, na podstawie której policjanci odtwarzać będą skalę nielegalnego procederu – na chwile obecną można mówić o setkach klientów.

Oferowane przez mężczyznę w internecie pakiety wczesnoporonne zawierały komplet leków oraz instrukcję stosowania. Wiadomo, że pakiety nadawane były do zamawiających nie tylko w całym kraju, ale również za granicę. Mimo, że kosztowały kilkaset złotych, chętnych nie brakowało.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty wprowadzania do obrotu produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia na dopuszczenie ich do obrotu, tj. z art. 124 Ustawy „Prawo farmaceutyczne”. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. Niewykluczone, że może usłyszeć także zarzuty pomocnictwa w aborcjach.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Nowa Huta.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony