Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie

Data publikacji 03.11.2015

Po raz XXV żegnamy policjantów delegowanych do służby w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. To już X zmiana w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie. Komendant Główny Policji powierzył obowiązki dowódcy JSPP mł. insp. Pawłowi Kubisiowi, natomiast podinsp. Tomaszowi Tuszyńskiemu - obowiązki zastępcy dowódcy JSPP.

2 listopada br., w przeddzień wylotu w rejon działania misji, z pierwszą turą policjantów JSPP spotkali się: Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Michał Domaradzki, Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP podinsp. Łukasz Wiliński oraz Komendanci Wojewódzcy Policji w Lublinie i w Poznaniu, nadinsp. Dariusz Działo i insp. Rafał Batkowski, którzy 3 listopada 2015 r. wraz z pierwszą turą policjantów JSPP wylecieli do Kosowa. Panom Komendantom w podróży do polskiej bazy w Mitrowicy Kosowskiej towarzyszy Naczelnik Wydziału ds. Kontyngentów Policyjnych i Oficerów Łącznikowcy BMWP KGP mł. insp. Ryszard Bąkowski.

Druga tura XXV rotacji JSPP w rejon działania misji wyleci 4 listopada br.

Zadania które przyjdzie realizować nowej jednostce nie zmieniły się. W dalszym ciągu głównym celem jest wspomaganie organów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kosowie oraz rozwijanie i wzmacnianie wieloetnicznych służb policyjnych. Policjanci jednostki realizować będą ten cel, w szczególności przez:

  • niedopuszczanie do zakłóceń porządku publicznego, w tym kontrolę nad tłumem i zabezpieczanie imprez sportowych lub kulturalnych,
  • ochronę obiektów użyteczności publicznej,
  • ochronę przejść granicznych,
  • realizację konwojów zleconych przez władze misji oraz wykonywanie innych specjalnych funkcji policyjnych,
  • służbę patrolową na terenie północnego Kosowa.

Należy pamiętać, że Jednostka Specjalna Polskiej Policji w operacji pokojowej na terenie Kosowa uczestniczy od 2000 roku i do służby w niej delegowano (łącznie z XXV rotacją JSPP), 2.836 policjantów, w tym 82 kobiety. 

Czytaj również:

KWP Bydgoszcz: Nasi policjanci lecą do Kosowa ►

KWP w Poznaniu: Wielkopolski policjant dowódcą misji pokojowej policjantów w Kosowie ►

(BMWP KGP / mb)

  • XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie #1
  • XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie #2
  • XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie #3
  • XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie #4
  • XXV rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczyna służbę w Kosowie #5
Powrót na górę strony