Ruszył projekt dolnośląskiej Policji pn. „Dolnośląska platforma wymiany informacji o bezpieczeństwie i porządku publicznym”
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu ruszyła z projektem pn. „Dolnośląska platforma wymiany informacji o bezpieczeństwie i porządku publicznym”, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Celem projektu jest zapewnienie obywatelom powszechnego dostępu do informacji o bezpieczeństwie i porządku publicznym na terenie Dolnego Śląska, poprzez możliwość korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych technik wzajemnej komunikacji społeczeństwa z Policją.
Projekt zrealizowany został przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu dla jednostek Policji garnizonu dolnośląskiego i ostatecznie adresowany jest do mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. Celem projektu jest zapewnienie obywatelom powszechnego dostępu do informacji o bezpieczeństwie i porządku publicznym na terenie Dolnego Śląska, spowodowanie wzrostu aktywności obywatelskiej w zakresie zwiększania bezpieczeństwa własnego i środowiska zamieszkania poprzez możliwość korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych technik wzajemnej komunikacji społeczeństwa z Policją.
W ramach projektu zaplanowano utworzenie portali internetowych poprawiających komunikację pomiędzy obywatelami i jednostkami Policji w powiatach województwa dolnośląskiego. Możliwe to będzie m.in. dzięki usłudze Posterunek „on-line”, która zapewni możliwość przekazania informacji drogą elektroniczną przez obywateli do jednostek Policji. Nowy portal Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu został uruchomiony 3 listopada br., a obecnie trwają prace nad uruchomieniem portali komend miejskich i powiatowych województwa dolnośląskiego.
Skorzystanie z dostępnej na portalu Usługi Ankiety, pozwoli Policji na dokonanie oceny podejmowanych przez nią działań oraz poznanie opinii obywateli o swojej pracy. Docelowo wpłynie to także na uelastycznienie działań Policji, dostosowanie do potrzeb mieszkańców, zrozumienia ich problemów i tworzenia trwałych rozwiązań.
Obywatele dzięki realizacji przedsięwzięcia mają też dostęp do portalu internetowego z opisem procedur załatwiania różnego rodzaju spraw wraz z elektronicznymi formularzami. W serwisie aktualności, pojawią się m.in. aktualizowane na bieżąco informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym oraz informacje o dostępnych objazdach.
Projekt zakłada także wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów pomiędzy obywatelami, a jednostkami Policji, z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, co umożliwia udoskonalenie istniejących usług i aplikacji, pozwalając na sprawny system obsługi obywateli i przedsiębiorstw.
Za pośrednictwem portali internetowych dolnośląskiej Policji, mieszkańcy Dolnego Śląska, przedsiębiorcy i turyści mogą skorzystać z informacji zamieszczonych w następujących zakładkach:
Kontakt – to m. in.: informacje o telefonach alarmowych, policyjnym telefonie zaufania, kontakcie z dzielnicowym, kontakcie dla dzieci i młodzieży – „napisz do Komisarza Lwa”, informacje o możliwości zgłoszenia zdarzenia zaistniałego w Internecie, pracy w Policji, a także możliwość przekazania skarg i wniosków dotyczących działalności Policji oraz skrzynka podawcza;
Porady – to dział, w którym znajdziemy m.in. pomocne informacje w zakresie rodziny (np. dotyczące przemocy domowej, spraw związanych z dziećmi i młodzieżą, seniorami, zaginięciem osoby), bezpieczeństwa w środkach komunikacji, podczas ferii, jak się ustrzec przed przestępstwem (np. przed narkotykami, czy handlem ludźmi) oraz, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Będzie można uzyskać również informacje na temat praw i obowiązków: świadka, podejrzanego, ofiary, obwinionego, ale także bezpieczeństwa w Internecie, imprez i zgromadzeń, udzielenia informacji publicznej, postępowań administracyjnych dotyczących licencji detektywa, pozwolenia na broń itp.;
Aktualności – to bieżące informacje o działaniach policji dolnośląskiej, ważne wiadomości z województwa dolnośląskiego i kraju, nadchodzące wydarzenia, doba w liczbach oraz informacje dotyczące osób zaginionych i poszukiwanych, a także co dzieje się w dolnośląskiej policji poza służbą: pasje, hobby i policyjni sportowcy;
O nas – tutaj możemy zasięgnąć informacji na temat kierownictwa dolnośląskiej Policji i jej struktury organizacyjnej, podstaw prawnych/przepisów dotyczących działalności Policji, historii i tradycji, a także m.in. Orkiestry Policyjnej czy Laboratorium Kryminalistycznego;
Twoja Komenda – to wyszukiwarka, za pomocą której można znaleźć dane adresowe i kontaktowe jednostek Policji na Dolnym Śląsku;
Praca w Policji – zainteresowani służbą w Policji mogą uzyskać informacje dotyczące kontaktu z Wydziałem Kadr, służby w Policji, list rankingowych przyjętych do służby, pracy na stanowiskach cywilnych, postępowań kwalifikacyjnych oraz praktyk studenckich i staży;
Zamówienia publiczne – to informacje o ogłoszonych, rozstrzygniętych, zrealizowanych zamówieniach do 30 tys. € oraz o planie zamówień publicznych dolnośląskiej Policji.
Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu są zamieszczone również informacje dotyczące projektów realizowanych przy udziale środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Komisjia Europejskiej.
Infomaty, to kolejne narzędzie dedykowane obywatelom w ramach przedmiotowego projektu. W jednostkach Policji można korzystać z powyższych urządzeń, których funkcjonalność pozwala na dostęp do informacji dotyczącej działalności Policji np. opisy procedur składania wniosków i skarg, informacji publicznej, elektronicznych formularzy, stron internetowych instytucji rządowych, samorządowych oraz świadczącym pomoc ofiarom przestępstw. Przedstawiane w infomatach dane dotyczą również zamówień publicznych, planowanych i realizowanych przez Policję dolnośląską, co ułatwi dostęp do informacji rynkowej indywidualnym przedsiębiorcom, wzmacniając ich pozycję na konkurencyjnym rynku. W ramach projektu zakupiono 45 takich urządzeń.
W ramach projektu zakupiono również sprzęt informatyczny umożliwiający administrowanie i prawidłowe funkcjonowanie systemu. Przedsięwzięcie obejmuje swoim zasięgiem Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji województwa dolnośląskiego, największe komisariaty Policji położone na terenie miast: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra i Legnica oraz miejscowości turystycznych, takich jak: Szklarska Poręba, Karpacz, Kowary.
Beneficjentem ostatecznym projektu są mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz turyści, korzystający z usług Policji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Ostateczna wartość projektu, to 9 230 025,14 PLN, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 7 047 254,42 PLN
KWP Wrocław/ah