Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy pseudokibice wyłudzali kredyty bankowe

Data publikacji 09.11.2015

Policjanci zatrzymali pseudokibiców, którzy wyłudzali kredyty bankowe. Przestępczy proceder został przerwany przez funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KMP w Krakowie, Zatrzymano siedem osób powiązanych ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, wyłudzających kredyty bankowe na podstawie fałszywych dokumentów.

Wśród zatrzymanych osób jest sześciu mężczyzn i kobieta, wszyscy są mieszkańcami Krakowa w wieku od 18 do 24 lat. Wszystko wskazuje na to, że proceder został zorganizowany przez 24-latka, który mając legalnie zarejestrowaną działalność gospodarczą, proponował swoim znajomym udział w „szybkim interesie”. Mężczyzna przygotowywał komplet dokumentów potwierdzających zatrudnienie w jego firmie i osiąganie dochodów na określonym poziomie, czym poświadczał nieprawdę, ponieważ osoby te nie były u niego zatrudnione. Posiadający takie dokumenty znajomi byli następnie podwożeni przez organizatora do banku, gdzie występowali o kredyt.

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej otrzymując zgłoszenia o możliwych wyłudzeniach kredytów przenalizowali dokumenty bankowe pod kątem pojawiających się elementów wspólnych, łączących te sprawy. Okazało się, że nieuczciwi kredytobiorcy nie są przypadkowymi klientami, a ich działania są zorganizowane.

Szybko podjęte przez funkcjonariuszy działania pozwoliły zapobiec kolejnemu wyłudzeniu – tym razem o kredyt występował 22-latek, który wnioskował o kwotę 40 tys. zł. Przerwana w porę procedura udaremniła próbę wyłudzenia. Z uwagi na to, że ważne było zatrzymanie wszystkich uczestników przestępczego procederu w jednym czasie oraz sprawdzenie innych możliwych wątków w sprawie, działania policjantów wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą wspierali także funkcjonariusze innych wydziałów KMP w Krakowie - wydziału kryminalnego, do walki z przestępczością samochodową, do walki z przestępczością narkotykową, Sztab Policji oraz policjanci z III Komisariatu Policji w Krakowie.

Siedem osób, które trafiły do policyjnego aresztu jest już po przeprowadzeniu czynności procesowych z ich udziałem. Wszyscy zostali przesłuchani, przedstawiono im zarzuty udziału w wyłudzaniu kredytów bankowych, tj. przestępstwa z art. 297 kodeksu karnego. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Z działań policjantów prowadzących sprawę wynika, że grupa wyłudziła kwotę co najmniej 200 tys. zł.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Wschód. Do odrębnego postępowania wyłączone zostały materiały związane z posiadaniem niebezpiecznych narzędzi, które policjanci odnaleźli w samochodzie należącym do organizatora przestępczego procederu oraz posiadaniem środków odurzających zabezpieczonych przy jednym ze sprawców.

Wszyscy zatrzymani powiązania są ze środowiskiem kibolskim sympatyzującym jednym z krakowskich klubów.

KWP w Krakowie / ig

Film Krakowscy pseudokibice wyłudzali kredyty bankowe

Pobierz plik Krakowscy pseudokibice wyłudzali kredyty bankowe (format mp4 - rozmiar 14.47 MB)

Powrót na górę strony