Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Niepodległości

Data publikacji 11.11.2015

Dziś w całym kraju uroczyście czczona jest 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyła reprezentacja Policji z gen. insp. Krzysztofem Gajewskim, Komendantem Głównym Policji na czele.

Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w warszawskiej bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli władz państwowych, miejskich, samorządowych oraz kierownictwa służb mundurowych, której przewodniczył Bp Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Policję reprezentowali m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski wraz z zastępcami oraz Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Michał Domaradzki.

Podczas kazania ksiądz Biskup przypomniał słowa księcia Adama Czartoryskiego, polityka i dyplomaty, który mówił, że Polska może być wolna przez dwa razem działające środki: wewnątrz – przez ducha i siłę oraz zewnątrz – przez szczęśliwe okoliczności. Takie właśnie okoliczności miały miejsce w 1918 r. Była to doskonała okazja, by wybić się na niepodległość – mówił biskup do zgromadzonych i podkreślał, jak ważne jest wychowanie patriotyczne dla funkcjonowania państwa. Rodziny, nauczyciele i wychowawcy powinny przekazywać nie tylko wiedzę, ale wprowadzać młodych ludzi w świat wartości i pomagać w kształtowaniu prawych charakterów.

Główne uroczystości związane z obchodami 11 listopada z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy odbyły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Po uroczystej odprawie wart z udziałem żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych połączonej z Apelem Pamięci, na płycie Grobu zostały złożone wieńce i kwiaty. Wśród przedstawicieli najważniejszych organów państwowych i władz samorządowych, w imieniu wszystkich policjantów i pracowników Policji, upamiętniający wieniec złożył także gen. insp. Krzysztof Gajewski – Komendant Główny Policji. Oddał w ten sposób hołd wszystkim Polakom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszego kraju, upamiętniając tym samym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego.

Po ceremonii na Placu Józefa Piłsudskiego, odbył się wspólny przemarsz pododdziałów reprezentacyjnych Wojska, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznych. Ulicami Warszawy przeszła defilada historyczna z udziałem 400 rekonstruktorów. Przez Warszawę przebiegł też 27. Bieg Niepodległości.

Policjanci nie tylko wzięli udział w defiladzie, ale również pilnowali porządku i bezpieczeństwa biorących udział w uroczystościach.

(mw KGP/  KSP/ foto: M.Krupa Gabinet KGP)

Czytaj również:

  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
  • Obchody Święta Niepodległości
Powrót na górę strony