Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą „na szpital” wpadli na gorącym uczynku

Data publikacji 13.11.2015

Krakowscy policjanci zadziałali błyskawicznie namierzając i zatrzymując parę oszustów podczas kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy od starszej kobiety, która nie spodziewając się niczego złego jechała z podejrzanymi samochodem. Kobieta przejęta opowieścią o chorym krewnym chciała okazać nieznajomym pomoc o jaką prosili. Policjanci apelują: bądźmy ostrożni w kontaktach z obcymi osobami, nie zapraszajmy ich do swoich mieszkań, nie przekazujmy oszczędności.

Starsza pani nie spodziewała się, że osoby którym zaufała to oszuści. Zagadnięta przez nich na ulicy i poproszona o pomoc we wskazaniu szpitala, bez wahania wsiadła z nimi do samochodu. Przejęta opowieścią napotkanych osób o chorym krewnym chciała pomóc i okazała życzliwość. Gdy podczas jazdy, rzekomo w drodze do szpitala, nieznajomi poprosili o możliwość przechowania w jej mieszkaniu komputerów, zgodziła się bez oporu, nie pytając nawet o szczegóły. Wielkie było zdziwienie tej kobiety, gdy wysiadając przed swoim blokiem z samochodu osób, które zaangażowały ją do pomocy, na miejscu nagle pojawili się policjanci. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę i towarzyszącą mu kobietę i kiedy upewnili się z kim mają do czynienia wytłumaczyli starszej pani, że miała do czynienia z parą oszustów, która właśnie próbowała wyłudzić kolejny raz pieniądze. Starsza kobieta nie mogła uwierzyć, że niewiele brakowało, by straciła swoje oszczędności. Miała szczęście – policjanci rozpracowujący szajkę oszustów bezbłędnie zinterpretowali sytuację i szybko podjęli działanie. Gdy tylko zauważyli na ulicy pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych, typowany przez nich do zgłaszanych wcześniej spraw wyłudzeń, a w nim odpowiadających rysopisem kobietę i mężczyznę oraz pasażerkę – starszą osobę, od razu przystąpili do działania i ruszyli za tym samochodem.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słowacji, 35 – letnia kobieta i 36 – letni mężczyzna. Obydwoje trafili do policyjnego aresztu. Policjanci komisariatu IV Policji w Krakowie, pracujący nad sprawą zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanym zarzutów karnych - co najmniej sześciu oszustw popełnionych tą metodą, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Apelujemy kolejny raz o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznanymi osobami, które proszą o pomoc. Jak działają oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na szpital”?

  • zwykle pojawiają się w okolicy szpitala lub placówki medycznej i proszą zagadniętą na ulicy osobę o pomoc we wskazaniu drogi dojazdu po to, by ta osoba wsiadła z nimi do samochodu;
  • w samochodzie opowiadają o szczegółach „choroby kogoś bliskiego” lub choroby kolegi/koleżanki z pracy. Tutaj pojawiają się dwa warianty manipulacji:

* jeden z nich związany jest z koniecznością dokonania wymiany waluty obcej i prośbą o pomoc (może być mowa o korzystnym kursie albo o tym, że wymiana jest „na chwilę”, a po kilku dniach zgłoszą się by powtórnie zamienić pieniądze, przekazywany jest „kuferek” zamknięty na kłódkę, w którym mają być pieniądze)

* drugi wariant zakłada prośbę o przechowanie komputerów po to, by osoba proszona o pomoc zaprosiła nieznane osoby do domu, tam pada prośba o pożyczenie lub wymianę pieniędzy. Bywa, że dochodzi także do kradzieży, gdy oszuści orientują się gdzie starsza osoba trzyma oszczędności lub cenne przedmioty.

Bądźmy ostrożni w kontakcie z obcymi osobami, nie zapraszajmy ich do swojego mieszkania, nie przekazujmy pieniędzy.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Powrót na górę strony