Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II część elementarza "Z Pyrkiem bezpieczniej" trafia do dzieci

Data publikacji 03.03.2006

Realizując krajowy "Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości Wśród Dzieci i Młodzieży", Wydział Prewencji KWP w Poznaniu we współpracy z Kuratorium Oświaty oraz Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu, opracował własny program edukacyjny pt. "Z Pyrkiem Bezpieczniej".

Jego głównym celem jest szeroko pojęta edukacja na temat bezpieczeństwa, w tym uświadomienie dzieciom, z jakimi mogą zetknąć się niebezpieczeństwami, co robić, gdy w takiej sytuacji się znajdą, gdzie szukać pomocy i jak postępować, aby nie stać się ofiarą niebezpiecznych zdarzeń.

W 2004 roku, w Wielkopolsce rozpoczęto realizację programu. Wręczono dzieciom w wieku sześciu i siedmiu lat elementarze "Z Pyrkiem bezpieczniej". Zawarto w nich informacje o zagrożeniach i podstawowych zasadach ruchu drogowego, niebezpieczeństwach czyhających na najmłodszych podczas zabaw na świeżym powietrzu, samotnego przebywania w domu, oraz sposobu postępowania w stosunku do obcych. Załącznikiem do pierwszej części elementarza była płyta CD z "Pyrkowym" teledyskiem, którą otrzymały wszystkie szkoły podstawowe w województwie.

W 2006 roku w ramach kontynuacji programu dodrukowano pierwszą część podręcznika oraz zainaugurowano drugą część elementarza dla dzieci w wieku ośmiu i dziewięciu lat. Zeszyt ten podzielono na trzy rozdziały:
1. "Mój wolny czas", w którym omówiono postępowanie z psami i rozpoznawanie ich zachowań, zabawy na lodzie, wyposażenie roweru, postępowanie nad wodą itp.
2. "Niebezpieczne przedmioty", w którym przedstawiono zasady postępowania z lekami, niewybuchami, fajerwerkami itp.
3. "Szukam pomocy"' z którego dzieci dowiadują się jak skutecznie wezwać pomoc przez telefon, jak odczytywać piktogramy w budynkach, udzielać skutecznie pierwszej pomocy przy skaleczeniach. W ramach nauki piktogramów proponujemy przeprowadzanie, w formie zabawy, próbnej ewakuacji klasy.

Treści zawarte w elementarzach są dostosowane do charakterystycznych sytuacji, w jakich mogą znaleźć się dzieci i ich zachowań w danym wieku. Ćwiczenia są zaprojektowane tak, aby dzieci mogły same dojść do konkretnych wniosków. W podręcznikach umieszczono krzyżówki, wycinanki i labirynty urozmaicające naukę. Atrakcją drugiej części elementarza jest gra planszowa, w trakcie której, dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę. Elementarze, których wydrukowano po 25 tysięcy z każdej części, dostarczają do szkół policjanci zajmujący się problematyką nieletnich.
Powrót na górę strony