Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice usłyszeli zarzuty

Data publikacji 19.11.2015

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród pseudokibiców oraz prokuratura ustalili personalia siedmiu pseudokibiców z Katowic i Sosnowca odpowiedzialnych za zakłócenie meczów piłki nożnej, pobicie i nielegalne posiadanie broni. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Również pseudokibice, którzy wtargnęli na płytę boiska podczas meczu Promienia Żary z UKP Zielona Góra odpowiedzą za swoje postępowanie. Do Sądu Rejonowego w Żarach trafiło już sześć wniosków o ukaranie.

Katowiccy policjanci zajmujący się przeciwdziałaniem przestępczości na stadionach zebrali materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zarzuty pięciu pseudokibicom GKS-u Katowice i dwóm pseudokibicom Zagłębia Sosnowiec. Meżczyźni na meczu piłki nożnej  w sierpniu tego roku prowokowali do zamieszek. W drugiej połowie kibice obu drużyn uznali, że ważniejsze niż mecz są "porachunki" z sąsiadami zza miedzy.

Efektem ich zachowań było przerwanie meczu na kilkanaście minut. Do ustalenia tożsamości podejrzanych przyczynił się między innymi stadionowy monitoring i praca operacyjna. Mężczyźni, którym postawiono zarzuty mają od 23 do 42 lat.

Dwaj psudosympatycy drużyny z Katowic oprócz zarzutów za przestępstwa popełnione na stadionie podczas meczu Gieksy z Zagłębiem i Arką Gdynia usłyszeli zarzut nielegalnego posiadania broni palnej, a dwaj pseudokibice sosnowieckiej drużyny - 23-letni młodzieniec i jego 42-letni ojciec zarzut pobicia kibica GKS-u.

Za popełnione przestępstwa  podejrzanym grozi kara grzywny, tak zwany zakaz stadionowy, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.

Policjanci katowickiej komendy nadal prowadzą czynności w celu ustalenia tożsamości kolejnych osób, które w czasie trwania imprez złamały prawo.

W minioną sobotę, tj. 14 listpada na stadionie w Żarach odbył się mecz czwartej ligi pomiędzy Promieniem Żary, a UKP Zielona Góra. W trakcie trwania rozgrywek po około 20 minutach na płytę biska wtargnęło kilkudziesięciu pseudokibiców gospodarzy.

Swoim postępowaniem zmusili prowadzącego do przerwania meczu. Nieodpowiedzialna i agresywna  grupa osób ruszyła przez boisko w stronę sektora dla kibiców gości. Zapędy agresorów ostudzili policjanci uczestniczący w zabezpieczeniu meczu, wkraczając pomiędzy antagonistycznie nastawionych do siebie kibiców i nie dopuszczając do bezpośredniego starcia.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żarach od soboty pracują nad gromadzeniem i kompletowaniem materiałów i identyfikacją osób, które wbiegły na boisko. Systematycznie kompletowane i kierowane są wnioski o ukaranie. W Sądzie Rejonowym w Żarach znalazło się już 6 wniosków przeciwko pseudokibicom, którzy zakłócili porządek publiczny poprzez wtargniecie na murawę boiska. Teraz odpowiedzą za swoje postępowanie, grozi im kara ograniczenia wolności albo grzywny.

KWP w Katowicach i Gorzowie Wlkp. / ig

  • Pseudokibice usłyszeli zarzuty #1
  • Pseudokibice usłyszeli zarzuty #3
  • Pseudokibice usłyszeli zarzuty

Film Pseudokibice usłyszeli zarzuty

Pobierz plik Pseudokibice usłyszeli zarzuty (format mp4 - rozmiar 10.25 MB)

Powrót na górę strony