Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 9 członków grupy przestępczej - są zarzuty korupcyjne

Data publikacji 20.11.2015

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowej usłyszało 9 osób w wieku 35-65 lat. Mieszkańcom województwa opolskiego funkcjonariusze łącznie przedstawili 60 zarzutów związanych z korupcją. Sąd aresztował już 3 podejrzanych na 2 miesiące. Pozostałe osoby objęto dozorem policyjnym oraz poręczeniami majątkowymi.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wspólnie z funkcjonariuszami Referatu Wewnętrznego Izby Celnej w Opolu oraz Wydziałem V Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu, 18 listopada br. przeprowadzili działania na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego. W wyniku tych czynności zatrzymano 9 osób w wieku 35-65 lat. Są one podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz o szereg przestępstw korupcyjnych.

Informację o tym, że w jednym z oddziałów celnych na Opolszczyźnie może dochodzić do nieprawidłowości związanych z odprawami towarów z Norwegii, policjanci otrzymali w kwietniu 2014 roku. Funkcjonariusze weszli we współpracę z Referatem Wewnętrznym Izby Celnej w Opolu oraz Prokuraturą Okręgową w Opolu.

Policjanci ustalili, że proceder miał polegać na otwieraniu skrzyń i wyjmowaniu części towaru przez jedną z firm jeszcze przed odprawą celną. W sprawę zamieszani są celnicy z Nysy i Opola. Jeden z nich w zamian za swoją pomoc miał otrzymywać korzyści majątkowe.

Trzej zatrzymani mężczyźni - decyzją sądu - zostali aresztowani na 2 miesiące. Pozostali zostali objęci dozorem policyjnym oraz poręczeniami majątkowymi. Za przyjmowanie łapówki może grozić kara nawet do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Pamiętać należy, że zgodnie z art. 229 § 6 k.k., czyli tak zwanej bezkarności sprawcy łapownictwa czynnego, która mówi o tym, że osoba która wręczy korzyść majątkową osobie pełniącej funkcję publiczną i korzyść ta zostanie przyjęta, a sprawca zawiadomi o tym fakcie organy powołane do ścigania przestępstw, zanim te organy się o tym dowiedzą, to osoba wręczająca pozostaje bezkarna.

(KWP w Opolu / mw)

  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • Zabezpieczona gotówka
Powrót na górę strony