Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali grupę wyłudzającą pożyczki przez Internet

Data publikacji 25.11.2015

Wrocławscy policjanci rozpracowali grupę oszustów zajmujących się wyłudzaniem pożyczek na szeroką skalę. Sprawcy posługiwali się skradzionymi, zagubionymi lub sprzedanymi dokumentami innych osób. Funkcjonariusze ustalili 4 podejrzanych i odzyskali ponad 350 utraconych dokumentów – głównie dowodów osobistych. Trzech podejrzanych zostało zatrzymanych, a czwarty już odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa. Sprawcy wyłudzili, nie mniej niż 80 pożyczek. Policjanci szacują, że łączne straty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, rozpracowali grupę oszustów wyłudzających pożyczki na podstawie dokumentów tożsamości innych osób. Policjanci ustalili 4 osoby podejrzane o ten przestępczy proceder. Trzech mężczyzn zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy. Czwarty, jak ustalili policjanci, odbywa już aktualnie karę pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa przeciwko mieniu. Odzyskano również ponad 350 utraconych dokumentów – głównie dowodów osobistych.

Podejrzani, to mieszkańcy powiatu wrocławskiego i województwa lubuskiego, w wieku od 41 do 57 lat. Jeden z nich, mieszkaniec województwa lubuskiego, był poszukiwany listami gończymi za inne wcześniejsze przestępstwa związane także z oszustwami oraz włamaniami. Mężczyzna ten wpadł we Wrocławiu, gdzie się ukrywał.

Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, zatrzymani działając wspólnie i w porozumieniu, posługując się danymi osobowymi pozyskanymi ze skradzionych, zagubionych lub sprzedanych przez inne osoby swoich dowodów tożsamości, za pośrednictwem systemu Internetowego składali wnioski o pożyczki, a także na te same dane osobowe zakładali rachunki w różnych bankach, które służyły do weryfikacji złożonych wniosków.

Ze zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału wynika, że sprawcy działając na szkodę kilku podmiotów finansowych udzielających tzw. „szybkich pożyczek”, wyłudzili ich nie mniej niż 80. Tylko w przypadku jednego z podmiotów wyłudzono pieniądze w kwocie ponad 60 tys. zł. Na chwilę obecną policjanci szacują łączne straty powstałe w wyniku tego przestępczego procederu na kwotę nawet kilkuset tysięcy złotych.

Role w grupie były podzielone. Jeden z mężczyzn skupował utracone dowody osobiste, prawa jazdy i inne dokumenty potwierdzające tożsamość, a następnie odsprzedawał je pozostałym współpodejrzanym. Na podstawie tych dokumentów dwaj kolejni mężczyźni zakładali rachunki bankowe oraz kupowali sprzęt RTV i AGD w systemie sprzedaży ratalnej. Ostatni z podejrzanych składał zaś poprzez Internet wnioski o „szybkie pożyczki” oraz zawierał umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Zatrzymanym za czyny, o które są podejrzani, grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec jednego z nich sąd już zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Wobec kolejnego prokuratura również złożyła już wniosek do sądu o tymczasowy areszt. Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym ustalają ewentualnych, innych jeszcze pokrzywdzonych oraz ostateczną kwotę strat.

KWP we Wrocławiu / ig

  • Policjanci rozpracowali grupę wyłudzającą pożyczki przez Internet #2
  • Policjanci rozpracowali grupę wyłudzającą pożyczki przez Internet #1
  • Policjanci rozpracowali grupę wyłudzającą pożyczki przez Internet #3
Powrót na górę strony