Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„BUKÓWKA 2015”

Data publikacji 25.11.2015

Dziś w województwie świętokrzyskim po raz pierwszy odbyły się praktyczne ćwiczenia dowódczo – sztabowe, w które zaangażowani byli zarówno policjanci jak i żołnierze. Na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przebieg działań monitorował Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. dr Rafał Kochańczyk oraz Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesław Mitkowski.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim usprawnienie współdziałania wszystkich zaangażowanych w ćwiczenia służb na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Oprócz żołnierzy i policjantów, w ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z Placówki Żandarmerii Wojskowej w Kielcach, a także strażacy i ratownicy medyczni.

Swoje praktyczne umiejętności doskonalili dziś m.in. funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej oraz Miejskiej Policji w Kielcach, Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, a także kieleccy antyterroryści. Wszyscy od samego początku z zaangażowaniem podchodzili do przydzielonych im zadań, a scenariusz całego przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko i sprawnie. Prezentowane epizody wymagały dużej skuteczności i operatywności ćwiczących. Wszystko po to, aby sprawdzić w praktyce różnego rodzaju scenariusze działań oraz wypracować najlepsze w tym zakresie rozwiązania.

Dzisiejsze działania policjantów polegały m.in. negocjowaniu, a także obezwładnieniu i przekazaniu napastników, którzy wtargnęli na teren jednostki, wzięli dwóch zakładników i zabarykadowali się w jednym z budynków. Funkcjonariusze zabezpieczali również teren przeprowadzanej akcji.

Po całym przedsięwzięciu policjanci na czele z Dowódcą Akcji kom. Szymonem Kukulskim Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach podsumowali całość działań. Mówili m.in. o właściwie przydzielonych zadaniach, sposobie ich realizacji oraz efektywności ich wykonywania. Podkreślali również, jak ważne jest zgrywanie wszystkich sił i środków.

(KWP w Kielcach / mw)

  • OPP w Kielcach
  • Policjanci z Sekcji Antyterrorystycznej
  • Narrator opowiada przebieg ćwiczeń
  • Negocjacje z napastnikami
  • Negocjator przekazuje żądania napastników
  • Uwolniony zakładnik
  • Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. dr Rafał Kochańczyk oraz Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesław Mitkowski
  • Obezwładnieni napastnicy
Powrót na górę strony