Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano kolejnego fałszywego wnuczka

Data publikacji 26.11.2015

Małopolscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Rzeszowa zidentyfikowali i zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta". Zatrzymani przyznali się do kilku tego typu oszustw w Małopolsce i na Podkarpaciu. Decyzją sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wraz z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie realizowali czynności służbowe w związku z coraz to liczniejszymi zgłoszeniami oszustw metodą „na wnuczka” oraz „policjanta”. Policyjne działania doprowadziły do zidentyfikowania dwóch osób, które w poniedziałek 23.11.2015 roku przyjechały do jednego z domów na terenie Mościc i odebrały przygotowaną paczkę z pieniędzmi. Niczego nieświadomi mężczyźni zaraz po odebraniu paczki zostali zatrzymani, a pieniądze odzyskano. W trakcie przesłuchań zatrzymani przyznali się do dwóch tego typu oszustw na terenie miasta oraz 6 na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Schemat oszustwa za każdym razem był bardzo podobny. Młody dwudziestokilkuletni człowiek - mieszkaniec województwa podkarpackiego - nigdzie nie pracujący zatrudnił się w roli kuriera. W ten sposób otrzymywał zlecenie od nieznajomego, aby odebrać paczkę z pieniądzmi od wskazanej osoby w konkretnym miejscu. Najczęściej było to mieszkanie pokrzywdzonego. Następnie po otrzymaniu „paczki” jego zadaniem było przekazanie otrzymanych pieniędzy w formie przekazu pocztowego na wskazane nazwisko poza granice kraju.

Pokrzywdzeni za każdym razem tłumaczyli się, że dzwonił do nich nieznajomy i informował o pilnej potrzebie wpłacenia konkretnej kwoty pieniędzy na rzecz bliskiej osoby, która teraz nie może się skontaktować ponieważ jest zatrzymana przez policję w związku z udziałem w poważnym zdarzeniu, jednak po wpłaceniu pieniędzy zostanie wypuszczona na wolność. Pieniądze te miały być traktowane jako grzywna. Najczęściej zaraz po tym telefonie dzwoniła kolejna osoba tym razem podając się za policjanta i w ten sposób uprawdopodabniała całą historię.

Decyzją sądu rejonowego, na wniosek Policji i Prokuratury, mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

(KWP w Krakowie / mw)

 

  • Kolejny fałszywy wnuczek zatrzymany przez małopolskich policjantów
  • Jeden z zatrzymanych
  • Jeden z zatrzymanych
  • Jeden z zatrzymanych prowadzony przez policjanta
  • Jeden z zatrzymanych prowadzony przez policjanta
  • Zabezpieczona gotówka
Powrót na górę strony