Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych

Data publikacji 03.12.2015

Aż 11% Polaków zgubiło swój dowód osobisty, 5% padło ofiarą jego kradzieży, a 3% doświadczyło kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej – wynika z badania BIK*. Skradzioną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze, m.in. do wyłudzenia kredytu na nasze dane. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej rozpoczynają ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. W Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja inaugurująca tę kampanię.

Oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze – popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne, których skutki potrafią skutecznie zrujnować życie.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw. Pierwsze dziewięć miesięcy 2015 roku to wzrost aż o 110% liczby zgłoszonych oszustw bankowych (2,5 tys. w 2014 r. vs. 4 tys. w 2015 r.) – powiedziała Inspektor Anna Kuźnia, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Już 22% Polaków doświadczyło negatywnych sytuacji związanych z ochroną danych osobowych, których bezpośrednią konsekwencją może być wykorzystanie skradzionej tożsamości w celach przestępczych - wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, zrealizowanego przez MillwardBrown. Najczęściej dotyczyły one zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego (odpowiednio 11% i 5% wskazań) oraz kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej w przypadku 3% badanych. Co niepokojące, 14% Polaków zadeklarowało, że nie stosuje żadnych rozwiązań, które miałyby na celu zminimalizowanie negatywnych skutków kradzieży tożsamości, a jedynie 44% wskazało, że najlepszą ochroną jest nieudostępnianie dowodu osobistego do wglądu osób nieuprawnionych.

Świadomość zagrożeń w dużym stopniu uzależniona jest od wieku, a co się z tym wiąże, od preferowanych sposobów płatności. Dla 60% osób młodych (15 - 24 lata), najbardziej niebezpieczne jest korzystanie z bankowości internetowej na publicznym komputerze, dla 60-latków natomiast zbliżeniowe płatności kartą (42%) oraz wybieranie pieniędzy z bankomatu (36%).

Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji wraz z Biurem Informacji Kredytowej rozpoczynają ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. - Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości – powiedział Mariusz Cholewa Prezes Zarządu BIK.

Pamiętajmy!

  • nie powinniśmy udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom;
  • starajmy się niszczyć wszystkie dokumenty, na których znajdują się nasze dane;
  • nie zgadzajmy się na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby;
  • nie zostawiajmy swoich  dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.

W propagowanie idei „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie” zaangażowały się również media, realizujące na co dzień misję przekazywania wiedzy i edukowania społeczeństwa: Bankier.pl, Metro Cafe, Nasze Miasto, Polska Press, Trójka Polskie Radio oraz TVP Info.

Działania edukacyjne Komendy Głównej Policji oraz Biura Informacji Kredytowej w ramach akcji realizowane będą od 3 grudnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

* Badanie BIK „Ochrona tożsamości” (MillwardBrown, listopad 2015)

KGP / ig

  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #1
  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #2
  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #3
  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #4
  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #5
  • Co 5 Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z ochroną danych osobowych #6

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.58 MB)

Film Relacja z konferencji

Pobierz plik Relacja z konferencji (format mp4 - rozmiar 15.23 MB)

Powrót na górę strony