Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Praca policjantów i prokuratora zapobiegła kolejnym zabójstwom

Data publikacji 05.12.2015

Wczoraj zapadł wyrok wobec podejrzanego o dwa zabójstwa Jerzego B. Decyzją sądu został on skazany na dożywocie. W uzasadnieniu sędzia podkreślił, że była to bardzo trudna sprawa dla śledczych, ale jak powiedział „nie ma zbrodni doskonałej, są tylko źle przeprowadzone postępowania. To postępowanie było wzorcowe”. Sąd zwrócił również uwagę, że to praca policjantów i prokuratora zapobiegła kolejnym zabójstwom.

Przypomnijmy, w marcu 2014 roku policjanci ze stołecznego wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o dokonanie dwóch zabójstw na terenie Warszawy. Do tragicznych zdarzeń doszło w lutym i sierpniu 2013 roku. W momencie zatrzymania 52-latek był zaskoczony widokiem policjantów i nie stawiał oporu. Sąd zadecydował wówczas o tymczasowym aresztowaniu Jerzego B. na trzy miesiące.

Z ustaleń policjantów wynikało, że Jerzy B. działał w ten sam sposób. Odpowiadał na ogłoszenia o wynajmie mieszkań. Tak się pojawił w domu 70-letniego lekarza Jerzego O. na warszawskiej Sadybie. Zadał mu osiem ciosów nożem. Pół roku później kilkanaście ciosów nożem zadał 63-letniej Elżbiecie S., którą najpierw skrępował.
Te zabójstwa skojarzyli ze sobą policjanci z wydziału terroru kryminalnego i zabójstw komendy stołecznej policji. Ich praca pozwoliła zatrzymać wówczas 53-letniego Jerzego B. gdy szykował się do kolejnej zbrodni.

Śledztwo w sprawach zabójstwa 69-letniego mężczyzny i 63-letniej kobiety powierzone zostało przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie do prowadzenia Wydziałowi do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

Policjanci ustalili, że związek z zabójstwami może mieć ta sama osoba. Wskazywał na to podobny sposób działania sprawcy, użycie podobnego narzędzia oraz podobne okoliczności, w których doszło do zbrodni.

Uzyskany materiał dowodowy wskazywał na podejrzenie, iż sprawcą powyższych czynów może być 52-letni mężczyzna. Jerzy B. został zatrzymany 11 marca 2014 r. na terenie Warszawy. 12 marca 2014 r. prokurator ogłosił Jerzemu B. zarzuty dokonania dwóch zabójstw. Do sądu został wówczas skierowany wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, do którego sąd się przychylił. 4.12.2015 roku sędzia ogłosił wyrok skazując Jerzego B. na karę 25 lat więzienia za pierwsze morderstwo i 25 lat więzienia za kolejne, a łącznie wymierzył karę dożywotniego więzienia.

KSP/ah

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja