Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli kredytowi oszuści

Data publikacji 13.12.2007

Olsztyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w jednym z punktów kredytowych w Olsztynie próbowali wyłudzić kredyty. 39 – letni Jan K. i 22 – letni Damian Z. przedłożyli pracownikowi placówki fałszywe dane o swoim zatrudnieniu i zarobkach.

Olsztyńscy policjanci z sekcji do zwalczania przestępczości gospodarczej otrzymali informację, o dwóch mężczyznach próbujących wyłudzić kredyt. 39-letni Jan K. ze swoim wspólnikiem 22-letnim Damianem Z. w jednym z punktów kredytowych w Olsztynie posługując się fałszywymi danymi o zatrudnieniu i zarobkach próbowali wyłudzić kredyty na łączna sumę 16 tysięcy złotych. Jan K. został zatrzymany na ulicy Mickiewicza zaraz po tym, jak wyszedł z budynku myśląc, że pozytywnie załatwił sprawę. Damian Z. został zatrzymany w swoim mieszkaniu.

Po przeszukaniu mieszkań obu zatrzymanych u jednego z nich policjanci zabezpieczyli sprzęt pochodzący z wcześniejszych zakupów na raty. Były to lodówka, telewizor, odkurzacz, maszynka do mielenia mięsa i odtwarzacz telewizji kablowej. Odnaleziono również 10 umów kredytowych z różnych banków. W tych umowach widniały fałszywe dane o zarobkach i okresie zatrudnienia. Z kolei w mieszkaniu 22-latka zabezpieczono telewizor pochodzący z zakupów na raty.

Jak się okazało Jan K. jest bezrobotny, a Damian Z. pracuje na czas określony i zarabia mniej niż podawał we wnioskach o kredyt do banków i punktów kredytowych. Informacje, które podawali podejrzani w oświadczeniach przy zawieraniu umów o kredyty, miały istotne znaczenie dla kredytodawców. Na tej podstawie Jan K. mógł otrzymywać kredyty, a Damian Z. miał przyznawaną większą kwotę niż w rzeczywistości pozwalały na to jego dochody.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Za oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony