Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabili i przejęli majątek ofiary

Data publikacji 22.12.2015

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali trzech mężczyzn, podejrzanych o zabójstwo zaginionego w sierpniu ubiegłego roku 57-latka. Policjanci odnaleźli miejsce ukrycia zwłok, co pozwoliło na postawienie zarzutów zatrzymanym. Funkcjonariusze zatrzymali też kolejnych trzech mężczyzn, mających związek z przywłaszczeniem mienia. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy bezprawnie przejęli majątek swojej ofiary o wartości około miliona złotych.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy wojewódzkiej w Gdańsku pracowali nad tą sprawą od sierpnia ubiegłego roku. Wtedy to rodzina zgłosiła zaginięcie 57-letniego mieszkańca gminy Trąbki Wielkie. Mężczyzna wyszedł z domu po czym wszelki ślad po nim zaginął. Ustalenia kryminalnych wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa na tle rabunkowym. Policjanci przesłuchali wielu świadków, zbierali informacje i tak natrafili na trop, który zaprowadził ich do sprawców. Do odnalezienia dokładnej lokalizacji miejsca ukrycia zwłok wykorzystano psa służbowego, który wskazał jedno ze wzgórz. Tam, na głębokości półtora metra policjanci odnaleźli ciało zaginionego mężczyzny. Na miejscu przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora oraz zebrano wiele śladów kryminalistycznych. Odnalezienie ciała 57-latka pozwoliło na postawienie zarzutów zatrzymanym.

Z ustaleń policjantów wynika, że motywem działania sprawców było przejęcie praw majątkowych zaginionego. Na podstawie podrobionych podpisów zaciągnęli pożyczkę pod zastaw jego majątku o wartości około miliona złotych. Akt notarialny podpisał podstawiony mężczyzna, podający się za zaginionego. Następnie, w celu zatarcia śladów mężczyźni pozbawili swoją ofiarę wolności, wywieźli ją do lasu i tam zabili, zakopując w uprzednio przygotowanym dole. Zatrzymani to sześciu mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat. Wobec 3 z nich sąd zastosował już tymczasowy areszt, wobec pozostałych dozory policyjne, zabezpieczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Śledztwo prowadzone jest przez policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Za zabójstwo grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności, za przywłaszczenie praw majątkowych znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / ms)

Film Zabili i przejęli majątek ofiary

Pobierz plik Zabili i przejęli majątek ofiary (format mp4 - rozmiar 16.25 MB)

Powrót na górę strony