Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fajerwerki nie zawsze bezpieczne

Data publikacji 23.12.2015

Świętując Nowy Rok często kupujemy różnego rodzaju wyroby pirotechniczne – petardy, flary, wyrzutnie, wulkany, ognie bengalskie itp. Pamiętamy, że nieprzestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa ich używania i nierozważne eksperymentowanie tymi materiałami może zakończyć się poparzeniem, utratą palca, dłoni czy nawet śmiercią.

W sklepach i na targowiskach już kilka tygodni temu pojawiły się już różnego rodzaju fajerwerki. Nie trzeba być zbytnio spostrzegawczym, aby zauważyć, że są one szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy bawiąc się nimi nie zdają sobie często sprawy z możliwych zagrożeń.
Mimo licznych ostrzeżeń i apeli policyjnych bywa, że wyroby pirotechniczne są sprzedawane dzieciom. Nie wszyscy też wiedzą, że wyroby pirotechniczne używać można tylko w określonym czasie, i że sprzedaż tego rodzaju rzeczy niepełnoletnim jest przestępstwem.

Apelujemy!!! Twoja czujność może uratować kolejne osoby przed nieszczęściem, dlatego powinieneś reagować, gdy jesteś świadkiem sprzedaży petard nieletnim lub niebezpiecznej zabawy z nimi.

Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania. Pamiętajmy, że w większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

(KWP w Bydgoszczy / ms)

Powrót na górę strony