Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwał, podając się za znaną osobę

Data publikacji 28.12.2015

Szybka reakcja jednego z poszkodowanych doprowadziła do zatrzymania oszusta, którego rozpoznał na ulicy. Mężczyzna został zatrzymany przez szczecińskich wywiadowców a zebrany przez policjantów z Pogodna materiał dowodowy pozwolił na postawienie 51-latkowi 3 zarzutów dokonanych oszustw i jednego usiłowania. Za popełnione przestępstwa podejrzewanemu może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

W listopadzie do policjantów z Komisariatu Policji Szczecin Pogodno zgłosiły się dwie osoby poszkodowane przez oszusta. Schemat działania sprawcy w obu przypadkach był podobny.

Mężczyzna wyszukiwał na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych osoby, które oferowały do sprzedaży różne przedmioty. Następnie kontaktował się z nimi osobiście zapewniając, że jest zainteresowany zakupem oferowanego przez nich towaru. Aby uwiarygodnić swoje intencje podawał się za znane osoby ze świata medycznego. Od dwóch sprzedających zabrał telefon i zegarek tłumacząc, że nie ma przy sobie pieniędzy na zakup, jednak dostarczy zapłatę na następny dzień. Sprzedający myśląc, że kupującym jest  znana osoba nie podejrzewali, że zostaną wprowadzeni w błąd i  nie otrzymają zapłaty.

Kiedy mieszkaniec Szczecina nie pojawił się na umówionym spotkaniu, na którym miał przynieść pieniądze za zakupiony towar, poszkodowani powiadomili o tym fakcie Policję. W trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy  z Komisariatu Policji Szczecin Pogodno czynności w sprawie ustalony został kolejny pokrzywdzony. Sprawca miał zakupić u niego pierścionek wart 2 tys. zł podając się za znaną osobę ze świata medycznego, jednak do tej transakcji nie doszło.

Kilka dni temu podejrzewany został rozpoznany przez jednego z poszkodowanych na  ulicy w centrum miasta. Mężczyzna natychmiast telefonicznie powiadomił Policję. Na miejsce wysłany został patrol szczecińskich wywiadowców, który zatrzymał podejrzewanego. Okazał się nim 51-letni mieszkaniec Szczecina. Mężczyzna nie był wcześniej notowany.

Podejrzewany trafił do policyjnego aresztu a pracujący nad sprawą policjanci z Pogodna zbierali materiał dowodowy pozwalający na postawienie mężczyźnie zarzutów oszustwa. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili kolejnego z poszkodowanych, który w podobny sposób, co wcześniejsi poszkodowani  utracił pierścionek.

Łączna wartość przywłaszczonych  przez szczecinianina przedmiotów wynosi ponad 2 tys. zł. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia w sprawie.

51-latek usłyszał trzy zarzuty dotyczące oszustw i jeden usiłowania oszustwa. Za popełnione przestępstwa grozić mu może do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Szczecinie / ig

Powrót na górę strony