Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Multirecydywista w rękach chodzieskich policjantów

Data publikacji 28.12.2015

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży zatrzymali 37-letniego mieszkańca gminy Mosina, podejrzanego o szereg kradzieży i włamań do domów jednorodzinnych na terenie powiatu chodzieskiego. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw w warunkach multirecydywy i recydywy. Grozi mu nawet kilkanaście lat więzienia.

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży od początku 2015r. odnotowywała zdarzenia związane z kradzieżami mieszkaniowymi na terenie powiatu. Należy w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie te zdarzenia były kradzieżami z włamaniem. Zdarzałaby się bowiem przypadki wejścia przez sprawcę do mieszkania przez otwarte okna czy balkony i kradzieży przedmiotów wartościowych. Do takich zdarzeń dochodziło głównie w okresie wiosennym oraz letnim.

Działania chodzieskiej policji były prowadzone dwutorowo. Z jednej strony prowadzone były działania profilaktyczne. Za pośrednictwem lokalnych mediów informowano mieszkańców o samych zdarzeniach ale też sposobach zabezpieczeń domostw. Policjanci spotykali się z mieszkańcami, gdzie poruszali tematykę włamań, dementowali wszelkie plotki, które budziły jeszcze większy strach i panikę. Do działań tych włączyli się także mieszkańcy, którzy przekazywali na bieżąco swoje spostrzeżenie i uwagi, które były wykorzystywane przez policję w procesie wykrywczym. Kierowano do służb dodatkowe patrole. Z drugiej zaś strony prowadzono działania wykrywcze, które to w rezultacie doprowadziły do zatrzymania w dniu 22 grudnia na terenie Chodzieży Roberta Z.

Mężczyzna w momencie zatrzymania posiadał przy sobie pieniądze i biżuterię skradzione kilka godzin wcześniej na terenie powiatu wągrowieckiego. 37-latek z gminy Mosina przebywał na terenie Chodzieży od września 2014r., gdzie wynajmował mieszkanie.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie sprawcy kilkunastu zarzutów kradzieży i kradzieży z włamaniem. Przeprowadzony eksperyment procesowy jednoznacznie wskazuje, że mężczyzna ma na swoim koncie kilkadziesiąt włamań. Trwają czynności zmierzające do udowodnienia mężczyźnie pozostałych przestępstw.

23 grudnia Sąd Rejonowy w Chodzieży na wniosek Prokuratury Rejonowej w Chodzieży aresztował Roberta Z. na trzy miesiące. Mężczyzna ma przeszłość kryminalną. 14 lat łącznie spędził w więzieniu w związku z wcześniejszymi włamaniami do mieszkań. Mężczyzna dopuścił się przestępstw działając min. w warunkach multirecydywy. Oznacza to, że sprawca uprzednio skazany w warunkach recydywy dopuścił się podobnego przestępstwa w ciągu 5 lat od odbycia kary. Teraz grozi mu nawet piętnaście lat więzienia.

(KWP Poznań / ab)

Film Multirecydywista w rękach chodzieskich policjantów

Opis filmu: kradzież, włamanie

Pobierz plik Multirecydywista w rękach chodzieskich policjantów (format mp4 - rozmiar 7.44 MB)

Powrót na górę strony