Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę przestępczą - podejrzani kradli dane osobowe i dokumenty

Data publikacji 29.12.2015

Grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem kredytów gotówkowych na podstawie skradzionych danych innych osób, została zatrzymana dzięki działaniom policjantów z Głogowa i Góry. Podejrzani wyłudzali dane od osób, którym najpierw proponowali fikcyjne zatrudnienie, a następnie okradali je z dokumentów oraz danych do kont bankowych. Zatrzymani to mieszkańcy woj. dolnośląskiego.

Funkcjonariusze z Głogowa i Góry rozbili grupę przestępczą zajmującą się oszustwami. W tej sprawie zatrzymanych zostało pięć osób, w tym osoba nieletnia. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawcy zdobywali dane osobowe, ale żeby to zrobić proponowali zainteresowanym zatrudnienie. Grupa w ten sposób uzyskiwała dostęp do dokumentów i do danych konta bankowego osoby. Na podstawie tak zdobytych danych i dokumentów sprawcy wyłudzali pożyczkę. Osoby poszkodowane nie wiedziały, że padają ofiarą wyrafinowanego działania przestępców. O tym, że zostały tzw. „słupami”, dowiadywały się po otrzymaniu wezwania do spłaty pożyczek. Były to przede wszystkim tzw. „chwilówki”.

Do pierwszego zatrzymania doszło na terenie Głogowa. Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 17–latka, który zajmował się werbowaniem potencjalnych „słupów”. Schwytanie 17–latka dało początek kolejnym zatrzymaniom.

Policjanci z Góry 24 grudnia br. zatrzymali na swoim terenie kolejne osoby. Byli to dwaj mężczyźni w wieku 27 i 39 lat oraz dwie młode kobiety, w tym osoba nieletnia. Wszyscy zatrzymani już usłyszeli zarzuty dokonania oszustw lub usiłowania ich dokonania oraz kradzieży dokumentów i posługiwania się nimi w celu wyłudzenia pożyczek. Wstępnie policjanci udowodnili zatrzymanym oszustwa o wartości kilku tysięcy złotych oraz usiłowanie innych oszustw. Skala ich działania może być znacznie większa. Wszystko wskazuje na to, że podejrzani działali na terenie całego kraju.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie. Decyzją Sądu Rejonowego w Głogowie trzej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Zatrzymana razem z nimi 19–latka otrzymała policyjny dozór, natomiast 15-latka została umieszczona w ośrodku dla nieletnich.

Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. O losie nieletniej zdecyduje sąd rodzinny.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony