Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bohaterowie naszych czasów" – policjant, który dwukrotnie uratował ludzi z płonącego budynku

Data publikacji 01.01.2016

Zgodnie z zasadami etyki zawodowej policjanta, funkcjonariusz w codziennej służbie powinien wykonywać czynności według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, rzetelnością, wykazując się odpowiedzialnością, odwagą i ofiarnością. Tymi wszystkimi cechami wykazał się asp. Sebastian Lipka-Auguścik z elbląskiej policji, który dwukrotnie z narażeniem własnego życia ratował ludzi z płonących budynków.

Nie mieli na plecach butli z tlenem, ani strażackiego hełmu na głowach. Mieli za to odwagę w sercu i w pamięci słowa roty ślubowania o tym, by “strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”. Pod koniec czerwca 2012 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu - asp. Sebastian Lipka-Auguścik razem z sierż. sztab. Katarzyną Szczodrowską – w trakcie patrolu ulicami miasta zauważyli kłęby czarnego dymu, wydobywającego się z balkonu mieszkania przy ul. Leszczyńskiego w Elblągu.

Natychmiast ruszyli w kierunku mieszkania, w którym jak się okazało przebywało dwoje kaszlących i krztuszących się dzieci w wieku 10 i 11 lat. Funkcjonariusze natychmiast wynieśli dzieci z płonącego mieszkania i wezwali służby ratunkowe. Jeden z chłopców powiedział policjantowi, że w mieszkaniu został jego królik. Funkcjonariusz wrócił także po zwierzaka. Dzięki tej szybko podjętej interwencji chłopcy nie odnieśli poważnych obrażeń.   

Asp. Sebastian Lipka–Auguścik ponownie wykazał się czynem bohaterskim  w lipcu 2015 roku. Wtedy podczas nocnej służby pełniąc służbę patrolową na terenie Elbląga wraz z innymi policjantami, został skierowany przez oficera dyżurnego na ul. Powstańców Warszawskich w Elblągu, gdzie wybuch pożar w budynku mieszkalnym.

Służbę patrolową i akcję ratunkową na miejscu pożaru, przed przybyciem Straży Pożarnej, nadzorował właśnie asp. Sebastian Lipka–Auguścik. Podjął czynności koordynujące, które doprowadziły do szybkiej i sprawnej ewakuacji mieszkańców budynku. W jej trakcie policjant dowiedział się od wyprowadzonych na zewnątrz mieszkańców, że wśród ewakuowanych osób brakuje rodziny z jednego z mieszkań. Funkcjonariusz pomimo rozwijającego się pożaru i silnego zadymienia wrócił do ogarniętego pożarem budynku. Dobijając się do drzwi obudził lokatorów i wyprowadził ich z mocno już zaczadzonego mieszkania.

Asp. Sebastian Lipka–Auguścik wraz z pozostałymi funkcjonariuszami przeprowadził wówczas sprawną i szybką ewakuację 16 osób (w tym 5 dzieci). Po około 2 godzinach strażacy ugasili dach budynku.

W obu wyżej wspomnianych przypadkach asp. Sebastian Lipka-Auguścik ratował inne osoby z narażeniem własnego życia i zdrowia, w ciężkich warunkach, przy wysokiej temperaturze i dużym toksycznym zadymieniu wewnątrz budynków.   

Asp. Sebastian Lipka-Auguścik służbę w Policji pełni od ponad 12 lat. Jak sam przyznał od zawsze marzył o pracy w "mundurze" i dlatego wybrał policję. Zaczynał od służby kandydackiej w Oddziale Prewencji w Warszawie, gdzie następnie już jako pełnoprawny policjant spędził ponad pięć lat. W 2009 roku przeniósł się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu i obecnie zajmuje tam stanowisko asystenta Ogniwa IV Referatu Patrolowo - Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Jego hobby to wędkarstwo i motoryzacja.

KWP Olsztyn/ah

Powrót na górę strony