Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy uratował siedmioosobową rodzinę przed zatruciem

18 grudnia Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wyróżnił policjantów w dowód uznania za zaangażowanie w służbie, którą zapamiętają nie tylko policjanci ale także osoby, których wydarzenia te dotyczyły. Jednym z nagrodzonych funkcjonariuszy jest st. sierż. Adam Florczak, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Iłowej. Dzięki skutecznym działaniom mundurowego możemy mówić, że siedmioosobowa rodzina nadal cieszy się życiem

St. sierż. Adam Florczak, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Iłowej, uratował przed zatruciem siedmioosobową rodzinę, która dogrzewała mieszkanie nieszczelnym piecykiem gazowym. Nietypowa interwencja policjanta miała miejsce 28 listopada 2015r. o godz. 19.20. St. sierż. Adam Florczak poszedł do miejsca zamieszkania kobiety, która była pokrzywdzoną w prowadzonej przez niego sprawie o wykroczenie. Dzielnicowy chciał przekazać kobiecie ustalenia, związane z prowadzoną sprawą. Kiedy wszedł na klatkę schodową socjalnego budynku wielorodzinnego, wyczuł silną woń gazu. Po wejściu do mieszkania wyczuł jeszcze silniejszy zapach gazu i spalin. W domu była siedmioosobowa rodzina: kobieta z mężem i pięcioro małoletnich dzieci. Najmłodsze dzieci były w wieku 3 lat i 1,5 roku. Dzielnicowy natychmiast poinformował o tej sytuacji oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, zaalarmował straż pożarną, pogotowie gazowe i pogotowie ratunkowe. Policjant rozpoczął też działania związane z ewakuacją rodziny, polecił przewietrzyć mieszkanie i całą klatkę schodową.  Sprawdzał również pozostałe mieszkania w klatce schodowej, gdzie mieszka łącznie 6 rodzin.

Po przyjeździe straży pożarnej i przeprowadzonych przez nich badaniach okazało się, że w zajmowanym przez siedmioosobową rodzinę mieszkaniu było znaczne przekroczenie dopuszczalnego stężenia gazu i spalin, które wydobywały się z piecyka. Mieszkanie było dogrzewane piecykiem gazowym zasilanym 11-kilogramową butlą gazową. Strażacy potwierdzili, że w mieszkaniu były niedrożne przewody wentylacyjne, a spaliny z piecyka wydostawały się do środka mieszkania. Piecyk gazowy stał w pokoju, gdzie wieczorem przebywały wszystkie dzieci i miały tam spać ze względu na prowadzony w mieszkaniu remont.   Z relacji strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu pożarnej jasno wynikało, że sytuacja mogła zakończyć się tragicznie. Kiedy rodzina położyłaby się spać, mogłoby dojść do zatrucia i rano wszyscy mogli się już nie obudzić. Interwencja dzielnicowego uratowała życie pięciorga małoletnich dzieci i dwoje ich rodziców.

St. sierż. Adam Florczak w Policji służy od 6 lat. Od początku służby związany jest z Komisariatem Policji w Iłowej. Od 2009 roku do 2014 roku pełnił służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym, a od prawie 2 lat jest dzielnicowym miasta Iłowa (powiat żagański). Policjant wzorowo pełni służbę, jest sumienny, zdyscyplinowany, dyspozycyjny, skromny  i zaangażowany z rozwiązywanie problemów mieszkańców Iłowej. W 2015r. ukończył kurs specjalistyczny dla dzielnicowych w Szkole Policji w Słupsku oraz uczestniczył w seminarium szkoleniowym dla realizatorów programu prewencyjnego „Bezpieczne Gimnazjum” (szkolenie zorganizowane przez Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.).

Prywatnie Adam Florczak ma dyplom technika ekonomisty. Jest żonaty, ma dwóch synów – Mikołaj ma 4 lat, a Artur 3 miesiące. Przed przyjęciem do służby w Policji odbył zasadniczą służbę wojskową (w latach 2004-2005) w Jednostce Wojskowej nr 1517 w Czerwieńsku w PLUTONIE OCHRONY I REGULACJI RUCHU. Był tam szkolony przez f-szy Żandarmerii Wojskowej i Policji. Adam Florczak w latach 2005-2009 pracował na linii montażowej  w czeskim zakładzie produkującym samochody -  Skoda Auto s.r.o. Mlada Boleslav Czechy. To doświadczenie związanie z budową pojazdów wykorzystuje w prawidłowej eksploatacji samochodów służbowych (wśród których są również samochody marki Skoda), bez problemu jest w stanie wykryć ich usterki . Policjant w stopniu komunikatywnym zna języki obce: angielski, niemiecki i czeski. Jego hobby to sport- siatkówka, a także motoryzacja i mechanika pojazdów.

Zdarzenie, w którym skutecznie interweniował Adam Florczak, zostało również docenione przez dziennikarzy, którzy w lokalnych i ogólnopolskich mediach informowali Polaków o uratowaniu przez policjanta dużej rodziny przez zatruciem gazem i spalinami. Postawa st. sierż. Adama Florczaka miała wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
  • Wyróżnieni policjanci
  • Wyróżnieni policjanci
  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
  • Wyróżniony st. sierż. Adam Florczak
Powrót na górę strony