Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ludzkie życie ponad wszystko

Data publikacji 06.01.2016

Mł. asp. Jarosław Słowik to jeden z siedmiu opolskich policjantów, którzy znaleźli się w gronie „Bohaterów Naszych Czasów”, nagrodzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na co dzień policjant pełni służbę na stanowisku dyżurnego głubczyckiej komendy. Bardzo często to właśnie on jest pierwszym funkcjonariuszem, z którym rozmawia osoba potrzebująca pomocy. Jego profesjonalizm, zaangażowanie i samodzielność doprowadziły do uratowania niejednego ludzkiego życia.

Służba dyżurnego Policji to niełatwe zadanie. Trzeba wykazać się wiedzą, opanowaniem, a także empatią i umiejętnością rozmowy z osobami, które bardzo często znajdują się w skrajnym położeniu i potrzebują pomocy.

Mł. asp. Jarosław Słowik w Policji służy od 17 lat. Jako dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach, to właśnie on 3 grudnia 2015 roku odebrał telefon alarmowy. Rozmówca powiedział policjantowi, że zamierza popełnić samobójstwo. Mężczyzna nie chciał powiedzieć gdzie jest, a po krótkiej rozmowie rozłączył się i wyłączył telefon. Głubczycki funkcjonariusz kilka razy odsłuchał zapis rozmowy telefonicznej. Po głosie skojarzył mężczyznę. Do domu mieszkańca gminy Kietrz wysłał policyjny patrol. Gdy funkcjonariusze dojechali na miejsce, w mieszkaniu zastali 38-latka, który potwierdził, że dzwonił na telefon alarmowy i że chce popełnić samobójstwo. Policjanci przekazali mężczyznę pod opiekę wezwanych na miejsce ratowników medycznych.

To nie jedyne tego typu zdarzenie, w którym mł. asp. Jarosław Słowik wykazał się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Późną jesienią 2015 roku na numer alarmowy Policji zadzwoniła starsza kobieta. Opowiedziała dyżurnemu Słowikowi o tym, że dzień wcześniej ktoś napadł ją i okradł. Kontakt z pokrzywdzoną był bardzo utrudniony. Zdarzenie spowodowało, że kobieta bardzo bała się o swoje życie. Nie chciała także podać swoich danych. Policjant podczas rozmowy uspokoił ją i przekonał do dalszej współpracy. Funkcjonariusze szybko ustalili dwóch podejrzanych o rozbój. Okazało się, że jeden z zatrzymanych ma również związek z innymi przestępstwami.

Służba dyżurnego to także zarządzanie i koordynacja działań policjantów. Mł. asp. Jarosław Słowik nie raz pokazał, że jest odpowiednim człowiekiem na tym stanowisku. Jego szybkie i prawidłowe decyzje oraz odpowiednia koordynacja działań, doprowadziły do odnalezienia mężczyzny, który zgubił na rozległych polach i nie potrafił znaleźć drogi do domu.

Mł. asp. Jarosław Słowik znalazł się w gronie „Bohaterów Naszych Czasów”, których nagrodził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gratulujemy!

(KWP w Opolu / ms)

Powrót na górę strony