Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bohaterowie naszych czasów" – łódzcy dzielnicowi wyróżnieni

19 mundurowych z łódzkiego garnizonu Policji zostało wyróżnionych nagrodami Ministra Spraw Wewnętrznych za szczególne osiągnięcia w służbie, męstwo i ponadprzeciętne zaangażowanie dla dobra obywateli i Ojczyzny. Wśród wyróżnionych znalazło się dwóch dzielnicowych: mł. asp. Kamil Górowski i sierż. sztab. Paweł Bartoszewski.

Obaj są bardzo zaangażowani w rozwiązywanie problemów mieszkańców, udzielając wszechstronnej pomocy. Wyróżniają się także liczbą zatrzymanych na gorącym uczynku sprawców przestępstw, ujawnieniami osób poszukiwanych, czy też reakcją na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.

W 2015 roku wymienieni policjanci wykazali się odwagą podczas ratowania ludzi z płonącego domu. 27 marca 2015 roku mł. asp. Kamil Górowski oraz sierż. szt. Paweł Bartoszewski, w trakcie przejazdu ulicą Rzgowską w Łodzi, zauważyli czarny dym, wydobywający się z okna na III piętrze kamienicy. Usłyszeli także dźwięk spadających na chodnik szyb okiennych. Natychmiast podjęli interwencję. Po dotarciu na najwyższą kondygnację, w mieszkaniu znajdującym się na wprost schodów, przez otwór w drzwiach zobaczyli rozprzestrzeniający się ogień. Pomieszczenia były zamknięte od środka, a na mocne uderzanie i nawoływanie nikt z wewnątrz nie odpowiadał. Funkcjonariusze z narażeniem własnego życia wyważyli drzwi. Mieszkanie było całe w ogniu, tuż za progiem paliła się podłoga oraz meble. Policjanci, trafnie oceniając grożące wszystkim lokatorom niebezpieczeństwo zaczadzenia, zarządzili ewakuację kamienicy i za pośrednictwem dyżurnego komisariatu wezwali straż pożarną oraz służby medyczne. W głębi mieszkania, obok źródła ognia , w czarnym dymie na podłodze zauważyli skuloną osobę. Nie reagowała ona na głośne polecenia opuszczenia mieszkania. Mł. asp. Kamil Górowski i sierż. szt. Paweł Bartoszewski bez wahania weszli do płonącego mieszkania i wyciągnęli na świeże powietrze mężczyznę.

Lokator był przytomny, lecz z trudem oddychał, nie potrafił powiedzieć jak się nazywa. Policjanci pozostawili wyprowadzonego mężczyznę pod opieką jednego z lokatorów do czasu przyjazdu służb medycznych i dalej pomagali przy ewakuacji pozostałych mieszkańców. Na II piętrze, w mieszkaniu znajdującym się na końcu korytarza, funkcjonariusze zmuszeni byli użyć siły fizycznej do wyprowadzenia pijanego mężczyzny, który nie był w stanie samodzielnie opuścić lokalu. Podczas ewakuacji lokatorów z kolejnego mieszkania, funkcjonariusze właściwie zareagowali na atak paniki i histerii, w jaki wpadła kobieta, przebywająca w domu z czteroletnim synem. Mł. asp. Kamil Górowski, zabrał dla dziecka wierzchnie okrycie, wyniósł malca na rękach przed kamienicę, a następnie wrócił do mieszkania, aby pomóc wyprowadzić spanikowaną lokatorkę.

W trakcie akcji na miejsce przyjechała straż pożarna. W wyniku błyskawicznej reakcji policjantów oraz sprawnie i profesjonalnie przeprowadzonej ewakuacji z zagrożonej kamienicy wyprowadzono 13 osób z 9 mieszkań. Wyróżnieni dzielnicowi wykazali się męstwem i profesjonalizmem. Wzorowa postawa mł.asp. Kamila Górowskiego oraz sierż. szt. Pawła Bartoszewskiego w służbie, ich skuteczność i inicjatywa w realizacji zadań służbowych, wyróżniają tych policjantów spośród innych funkcjonariuszy.

Mł. asp. Kamil Górowski  ma 32 lata, w policji służy od ponad 10 lat. Drogę zawodową w mundurze zaczynał w Oddziale Prewencji Policji w Łodzi, a następnie w Ogniwie Patrolowym VIII Komisariatu KMP w Łodzi. Dzielnicowym w dzielnicy Górna jest od 6 lat. Czas wolny lubi spędzać z rodziną. Ma żonę i dwoje dzieci. Interesuje się piłką nożną.

Sierż. sztab. Paweł Bartoszewski ma 33 lata, w policji służy od grudnia 2008 roku. Od 4 lat jest dzielnicowym, wcześniej służył  w Ogniwie Patrolowym VIII Komisariatu KMP w Łodzi. Ma żonę i jedno dziecko. Lubi aktywność sportową, w szczególności pływanie, które trenował już w szkole podstawowej.

(KWP w Łodzi / ms)

  • Nagrodzeni dzielnicowi
  • sierż. sztab. Paweł Bartoszewski
  • mł. asp. Kamil Górowski
Powrót na górę strony