Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląski policjant wśród „bohaterów naszych czasów”

Starszy sierżant Bartosz Marciniak od niespełna 5 lat jest policjantem. Tylko w zeszłym roku w różnych sytuacjach pomógł uratować trzy osoby. Widząc potrzebę niesienia pomocy, pomimo dużego niebezpieczeństwa, bez wahania skakał do wody i ratował tonących, często z narażeniem własnego życia. Ponadprzeciętne zaangażowanie, niezłomność oraz męstwo z dumą podkreślają jego przełożeni i koledzy. Policjant znalazł się w szacownym gronie ponad dwudziestu funkcjonariuszy z garnizonu dolnośląskiego i otrzymał specjalną nagrodę od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

St. sierż. Bartosz Marciniak z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu to jeden z ponad dwudziestu funkcjonariuszy garnizonu dolnośląskiego, który otrzymał specjalną nagrodę od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wyróżnienie przyznano osobom, które cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i Ojczyzny.

Funkcjonariusz Bartosz Marciniak w szeregi Policji wstąpił w 2011 roku. Obecnie od prawie trzech lat służy w Komisariacie Wodnym KWP we Wrocławiu. Początkowo swoją służbę pełnił przez dwa lata w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Legnicy. Swoje obowiązki służbowe wykonuje z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Pomimo tego, że jest młodym policjantem, wykazał się niejednokrotnie dużą wiedzą i umiejętnościami, które bardzo skutecznie potrafił wykorzystać zwłaszcza w sytuacjach ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Tylko w zeszłym roku uratował w różnych przypadkach trzy osoby.

6 czerwca 2015 roku około godz. 15.00 w trakcie pełnionej służby nad Odrą, na wysokości ul. Na Grobli 16 we Wrocławiu zauważył mężczyznę, który znajdował się w wodzie na szlaku żeglugowym. Mężczyzna nie potrafił utrzymać się samodzielnie na powierzchni i co chwilę zanurzał się pod wodę. W związku z tym policjant wraz z kolegą z patrolu natychmiast podjął akcję ratunkową. Dopłynął do mężczyzny i wydobył go spod powierzchni wody, następnie udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Okazało się, że uratowany był nietrzeźwy i miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

5 października 2015 roku pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym tuż po godz. 9.00 otrzymał informację od swojego dyżurnego o osobie, która skoczyła z mostu kolejowego we Wrocławiu do Odry. Natychmiast skierował się na miejsce zdarzenia. Po przybyciu w ten rejon, funkcjonariusz zauważył unoszącą się na powierzchni wody kurtkę. Pomimo silnego nurtu rzeki, chłodu i niskiej temperatury wody, rozebrał się i wskoczył do wody. Przepłynął około 50 metrów dopływając do bezwładnie unoszącej się na powierzchni wody młodej dziewczyny. Okazało się, że kobieta próbowała w ten sposób odebrać sobie życie. Policjant przyholował dziewczynę do brzegu, gdzie wraz z kolegą przystąpił do udzielania jej pierwszej pomocy. Następnie została ona przekazana zespołowi pogotowia ratunkowego.

22 grudnia 2015 roku, jadąc pojazdem służbowym jedną z ulic Wrocławia, zauważył z kolegą z patrolu mężczyznę, leżącego na torowisku pod przednią częścią tramwaju. Policjanci natychmiast poinformowali o całym zdarzeniu dyżurnego i niezwłocznie przystąpili do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Po tym, jak mężczyzna zaczął tracić oddech i nie było wyczuwalne jego tętno, błyskawicznie podjęli decyzję o wyciągnięciu mężczyzny spod tramwaju i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. St. sierż. Bartosz Marciniak uciskał klatkę piersiową, a jego kolega st. post. Piotr Połeć wentylował poszkodowanego. Po chwili na miejsce przybyły dwa zespoły pogotowia ratunkowego. Po około 5 minutach ratownik medyczny podjął decyzję o zaprzestaniu przez policjantów reanimacji z uwagi na fakt, że czynności życiowe u osoby poszkodowanej powróciły.

Ponadprzeciętne zaangażowanie w służbie, niezłomność oraz męstwo funkcjonariusza z dumą podkreślają jego przełożeni i koledzy. Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg służby, st. sierż. Bartosz Marciniak został wyróżniony specjalną nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(KWP we Wrocławiu / ms)

  • St. sierż. Bartosz Marciniak
  • St. sierż. Bartosz Marciniak
  • St. sierż. Bartosz Marciniak
  • St. sierż. Bartosz Marciniak
Powrót na górę strony