Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratował ludzkie życie - został wyróżniony

Data publikacji 06.01.2016

Sierż. szt. Łukasz Chojniak - to jeden z policjantów nagrodzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcjonariusz dwukrotnie ratował ludzkie życie. Za pierwszym razem skoczył do lodowatej wody za młodym człowiekiem, który chciał popełnić samobójstwo i odholował go do nabrzeża. W drugim przypadku uratował mężczyznę, pod którym załamał się lód na jeziorze.

Łukasz Chojniak jest jednym z 14 funkcjonariuszy zachodniopomorskiego garnizonu, który otrzymał nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagrody zostały przyznane za męstwo, ponadprzeciętną odwagę i wysoką skuteczność w realizacji zadań służbowych.


Dzielny policjant służbę pełni w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie. Do policji wstąpił w 2005 roku. Funkcjonariusz skromnie opowiada o zdarzeniach, w których ratował ludzkie życie. Uważa, że postąpił słusznie, w swoim zachowaniu nie widzi niczego nadzwyczajnego. Podejmował decyzję w ułamku sekundy, nie zastanawiał się nad konsekwencjami. Kiedy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie nie ma czasu na analizę, w głowie kołacze się jedna myśl – niesienie pomocy potrzebującemu.


Za pierwszym razem skoczył do rzeki za młodym człowiekiem, który chciał popełnić samobójstwo. Na dworze było wówczas -14 stopni. Nie zastanawiał się ani chwili. Płynął za nim kilkanaście metrów pomimo, że  nurt rzeki był bardzo silny. Chłopak, po wyciągnięciu na nabrzeże, trafił pod opiekę lekarzy.

W kolejnej sytuacji, zareagował na wołanie kobiet, proszących o pomoc w uratowaniu mężczyzny, pod którym załamał się lód. 45-latek wbiegł na zamarznięte jezioro za psem. Policjant przy pomocy linki holowniczej, pasów od umundurowania i samych mundurów, wyciągnął mężczyznę z przerębli. Pies też został uratowany.


Sierż.szt. Łukasz Chojniak jest bardzo dobrym policjantem, osiąga świetne wyniki w służbie, ujawnił kilkanaście przestępstw, związanych z posiadaniem i rozprowadzeniem narkotyków i zatrzymał sprawców tych czynów. Jak sam mówi, nie tylko pracą się żyje. W domu czeka na niego żona i troje dzieci. Ma też swoje hobby. To piłka nożna. Wraz innymi policjantami  jest w drużynie reprezentującej KWP w Szczecinie na licznych turniejach w kraju i za granicą. Gra na pozycji bramkarza. W przeszłości  jego drużyna zdobyła Mistrzostwa Polski w zawodach służb mundurowych w Mielnie. Od tego czasu zawsze są w czołówce. Jesienią brali udział w Międzynarodowym Turnieju Charytatywnym, zdobyli IV miejsce na kilkanaście drużyn.  Piłką nożną interesują się także synowie policjanta. W wolnym czasie razem uprawiają ten sport.


Gratulujemy Łukaszowi wyróżnienia i życzymy wszystkiego najlepszego, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

(KWP w Szczecinie / ms)

Powrót na górę strony