Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant spieszył z pomocą tonącym

Data publikacji 07.01.2016

St.asp. Tomasz Marszałek – jako dyżurny Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie nie tylko koordynuje działania ratownicze na Wiśle, ale także sam spieszy z pomocą – w ostatnim czasie uratował cztery tonące osoby.

Policjant na co dzień pełni służbę jako dyżurny Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie – to jego decyzje po przyjęciu zgłoszenia o potrzebie pomocy mają niejednokrotnie kluczowe znaczenie dla czyjegoś zdrowia lub życia. Koordynując działania ratownicze wykazuje się dużą odpowiedzialnością za potrzebujących pomocy, a w sytuacjach kryzysowych potrafi zachować rozsądek dzięki czemu akcje ratownicze są skuteczne

St.asp. Tomasz Marszałek niejednokrotnie sam spieszy z pomocą – gdy liczy się każda chwila, wsiada do łodzi motorowej i płynie we wskazane miejsce. Tak było czterokrotnie w ostatnim czasie.  W rejonie mostu Dębnickiego policjant ratował dwie osoby, które znalazły się w rzece – jedna z nich próbowała ratować tę, która wpadła do wody, obie traciły siły i nie były w stanie wydostać się na brzeg.  Funkcjonariusz wydobył poszkodowanych z wody i udzielił niezbędnej pomocy, opiekując się nimi do czasu przybycia załogi karetki pogotowia. 

Innym razem pomocy potrzebowała kobieta, która tonęła w Wiśle – dryfowała z nurtem rzeki nie dając oznak życia. Pomoc wezwała przypadkowa osoba przechodząca Bulwarami. Trudne warunki atmosferyczne (gęsta mgła i marznące opady deszczu) utrudniały akcję ratowniczą. Do oświetlenia miejsca użyto reflektorów straży pożarnej. Policjant zlokalizował tonącą kobietę, natychmiast podjął ją na pokład łodzi i zapewniając utrzymanie stałych parametrów życiowych dotransportował do brzegu, gdzie oczekiwało już pogotowie ratunkowe.

Kolejny raz pomoc policjanta uratowała życie mężczyźnie, który wpadł do rzeki, nie zachowując ostrożności przy brzegu. Wypadek zauważył inny przechodzień, który natychmiast wezwał pomoc. St.asp.Tomasz Marszałek podpłynął szybko we wskazane miejsce i przeszukując nurt rzeki odnalazł tonącego, który opadał z sił, z trudem próbując stawić opór prądom rzecznym.  Mężczyzna został wydobyty przez policjanta z wody na pokład łodzi , gdzie udzielono mu pomocy przedmedycznej. Skrajnie wyziębiony przekazany został załodze karetki pogotowia.

St.asp.Tomasz Marszalek podejmując akcje ratownicze nie tylko wykazuje się sprawną ich organizacją, umożliwiającą szybkie dotarcie na miejsce i wydobycie osoby poszkodowanej z wody, ale również potrafi profesjonalnie ocenić rodzaj koniecznej pomocy przedmedycznej i takiej pomocy udzielić. 

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony