Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy
Mimo ogromnego zagrożenia, jakim jest nadmierna prędkość, wciąż wielu kierowców lekceważy obowiązujące ograniczenia w obszarze zabudowanym – 50 km/h. Konsekwencją tego jest często utrata prawa jazdy.
1 stycznia br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wyszkowie patrolujący drogę wojewódzką 618 w obszarze zabudowanym zauważyli Toyotę jadącą z dużą prędkością, okazało się, że jest to 119 km/h. Pojazd został zatrzymany do kontroli, a 49-letnia kierująca została ukarana mandatem w wysokości 400 zł. Straciła też prawo jazdy.
Dwa dni później na tej samej trasie, drogówka zatrzymała kierowcę BMW, który w obszarze zabudowanym jechał 120 km/h. 31-Latek stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem. Tego samego dnia na drodze krajowej 62, 46-latka kierująca Fiatem Pandą w miejscowości Somianka, przekroczyła dozwoloną tam prędkość o 70 km/h. Policjanci ukarali ją 400 złotowym mandatem i zatrzymali prawo jazdy.
W miejscowości Pomorze, policjanci z ciechanowskiej drogówki, zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki BMW, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 60 km/h. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, gdyż stracił je już wcześniej. Kierowca będzie odpowiadał przed sądem za swoje postępowanie.
W większości przypadków przekraczania dozwolonej prędkości wynika z lekkomyślności czy przeceniania własnych umiejętności jako kierowcy. Duża część kierujących pokłada też duże zaufanie w coraz nowocześniejszych systemach bezpieczeństwa, w jakie wyposażone są samochody.
Jednak to nadmierna prędkość jest wciąż główną przyczyną wypadków drogowych. W minionym 2015 roku, doszło do 2192 wypadków, z tej liczby 607 to zdarzenia gdzie przyczyną był prędkość. Jej ofiary to 95 osób zabitych i 810 rannych.
Bez względu, jakie systemy bezpieczeństwa działają w samochodzie, zbyt duża prędkość ogranicza możliwość reakcji na zagrożenie na drodze. Nadmierna prędkość wydłuża drogę zatrzymania pojazdu, powoduje brak możliwości zapanowania nad samochodem przy gwałtowniej zmianie kierunku jazdy, a obrażenia pasażerów - w przypadku zderzenia - są poważniejsze. W przypadku potrącenia pieszego prawdopodobieństwo śmierci na miejscu zdarzenia rośnie.
Warto też pamiętać, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h policjanci zatrzymują prawo jazdy. W ubiegłym roku uprawnienia straciło 1671 kierujących.
(KWP w Radomiu / ak)
Film Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy
Pobierz plik Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy (format mp4 - rozmiar 3.26 MB)