Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Raport CBOS na temat uczciwości i rzetelności zawodowej

Data publikacji 06.03.2006

Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) w dniach 3-6 lutego 2006 r. przeprowadziło na reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski (1011 respondentów) badanie, którego celem było pozyskanie opinii na temat uczciwości i rzetelności zawodowej dwudziestu dwóch profesji.

Uczciwość i rzetelność zawodową ludzi wykonujących różne zawody lub działających w niektórych dziedzinach ankietowani oceniali za pomocą 5-punktowej skali - od "bardzo nisko" do "bardzo wysoko" - której środek stanowiły oceny "średnio, przeciętnie".

Wysoką pozycję na liście pozytywnych ocen zajęli policjanci (miejsce 7 na 22), podczas gdy inne zawody związane z wymiarem sprawiedliwości oceniane były znacznie niżej (adwokaci, sędziowie - odpowiednio na 15 i 19 pozycji). "Bardzo wysoko" uczciwość i rzetelność zawodową policjantów oceniło 5% respondentów, "raczej dobrze" - 33%, "średnio, przeciętnie" - 42%, "raczej nisko" - 13%, a "bardzo nisko" - 3%, co stanowi średnią ocen 3,26 (ogólna średnia ocen dla wszystkich zawodów wynosiła 3,15).

Dla porównania suma ocen pozytywnych przyznana profesji policjanta w roku 2000 wynosiła 19%, a średnia ocena 2.92, co oznacza, że w 2006 roku wzrosła o 19 punktów procentowych, a średnia ocen o 0,34. Tak znaczny wzrost pozytywnych ocen spowodował przesunięcie postrzegania uczciwości i rzetelności zawodowej policjantów z 14 na 7 pozycję w stosunku do badania z przed pięciu lat. Warto również zauważyć, że w analogicznym okresie pogorszyła się ocena sędziów (spadek ocen pozytywnych o 4 punkty procentowe) a polepszyła się ocena adwokatów (wzrost o 5 punktów procentowych).

Do czynników najbardziej różnicujących oceny uczciwości i rzetelności zawodowej policjantów należał poziom wykształcenia ankietowanych - im niższy, tym częstsze są pozytywne oceny. Natomiast odwrotną tendencję obserwujemy analizując wpływ opinii o warunkach materialnych własnego gospodarstwa domowego - im gorzej badani je oceniają, tym częściej poddają w wątpliwość rzetelność i uczciwość przedstawicieli Policji.

Najlepiej ocenili uczciwość i rzetelność zawodową policjantów najstarsi respondenci w wieku powyżej 65 lat (średnia ocen - 3,44), a najgorzej najmłodsi pomiędzy18 - 24 rokiem życia (2,99).
Płeć badanych, tak samo jak miejsce zamieszkania, nie wpłynęło na ocenę uczciwości i rzetelności zawodowej policjantów.

Należy podkreślić, że podobne pytanie zadano w grudniu 2005 roku w USA w sondażu zrealizowanym przez The Gallup Poll. Na liście amerykańskiej, podobnie jak na polskiej, wysoką pozycję zajęli policjanci, plasując się na piątym miejscu wśród 21 zawodów.

Powrót na górę strony