Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

37 osób oskarżonych o nielegalną produkcję papierosów

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 37 osobom (21-50 lat) działającym w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej alkoholem, tytoniem i papierosami bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Straty skarbu państwa w wyniku działania podejrzanych to 22 mln zł. Grupa została zlikwidowana przez policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Podejrzani zajmowali się nielegalną produkcją oraz wprowadzaniem na rynek tytoniu do palenia czyli tzw. krajanki tytoniowej, a także znacznych ilości papierosów i alkoholu etylowego bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Grupa działała co najmniej od listopada 2013 do czerwca 2014, kiedy to funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Radomia i Warszawy oraz policjantami z komendy miejskiej, weszli na teren kilkudziesięciu posesji w trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim, w tym do nielegalnej fabryki zorganizowanej na terenie powiatu starachowickiego. Tam, na gorącym uczynku, zatrzymano kilka osób w trakcie dostawy liści tytoniu oraz produkcji krajanki tytoniowej. W sumie jednego dnia funkcjonariusze zatrzymali do sprawy 15 osób.

Dzięki szeroko zakrojonej akcji zabezpieczono linię technologiczną do wstępnego przetworzenia liści tytoniu,  2 tony krajanki tytoniowej, ponad 5 ton suszu tytoniowego, a także ponad 1,6 tys. paczek papierosów z przemytu oraz spirytus bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 900 tys. zł w gotówce, a także pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł.

Materiał zebrany w dalszym toku śledztwa pozwolił na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów kolejnym 22 osobom działającym w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec zatrzymanych osób zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 300 tys. zł, dozory policyjne, a także zakazy opuszczania kraju.       

Z szacunków śledczych wynika, że uszczuplenie skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego sięga kwoty nie mniejszej niż 22 mln zł. Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna, którą określą kodeks karno-skarbowy.

W ostatnim czasie to kolejna zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się przerobem i przemytem papierosów rozbita przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Radomiu.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie działania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem, produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zatrzymali do sprawy 9 osób (18-56 lat). Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Jak wynika z zebranego materiału dowodowego grupa swoim działaniem naraziła skarb państwa na straty w kwocie 1,3 mln zł. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli ponad 1,5 mln sztuk papierosów z przemytu, a także prawie 50 kg krajanki tytoniowej i kilkadziesiąt litrów alkoholu etylowego. Funkcjonariusze i prokuratorzy zabezpieczyli także 130 tys. zł pochodzące z przestępczej działalności oraz mienie ruchome o wartości prawie 30 tys. zł. Dokonano również zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 300 tys. zł.

(KWP w Radomiu / ak)

  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń

Film 37 osób oskarżonych o nielegalną produkcję papierosów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 37 osób oskarżonych o nielegalną produkcję papierosów (format flv - rozmiar 12.02 MB)

Powrót na górę strony