Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolska Policja zadba o bezpieczeństwo podczas Mistrzostw Europy w piłce ręcznej

Małopolska Policja zadba o porządek publiczny i bezpieczeństwo podczas rozgrywanych w Krakowie meczów Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF 2016.

15 stycznia br. na terytorium Polski rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn  EHF 2016. Turniej, w którym uczestniczy 12 europejskich reprezentacji narodowych będzie rozgrywany w sportowych obiektach  w następujących miastach: Katowice, Wrocław, Gdańsk/ Sopot oraz Kraków. 

Krakowska Tauron  Arena w tych dniach będzie miejscem wielu spotkań sportowych rozgrywanych podczas Mistrzostw. To tu będą odbywały się mecze fazy wstępnej i zasadniczej, jak również rozgrywki półfinałów, a także mecz finałowy.

W trakcie Mistrzostw swoje drużyny narodowe będą wspierać dopingiem kibice z całej Europy, a  w  Krakowie w szczególności z krajów, których reprezentacje zagrają w Tauron Arenie. Organizatorzy szacują, że stolicę Małopolski może odwiedzić  w tym czasie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy kibiców, w tym również cudzoziemców.

14 stycznia rusza operacja policyjna, podczas której wydzielone siły policyjne będą dbały o porządek i bezpieczeństwo. W Małopolsce,  w tym czasie będą również odbywały się zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich na obiekcie dużej skoczni w Zakopanem. Policjanci cały czas będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, turystów, zawodników, kibiców i innych uczestników imprez.

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadzorując całość działań, wyznaczył na dowódcę operacji swojego zastępcę inspektora Pawła Dzierżaka. „Policyjne Centrum Dowodzenia” dowódcy operacji znajdujące się w Sztabie Komendy Wojewódzkiej Policji rozpoczęło już swoją pracę. Podobnie jak w czasie zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO2012, czy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn tak i teraz – w czasie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, „sztabowcy” dowódcy operacji będą koordynować pracę policjantów na terenie całego województwa, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których rozgrywane będą mecze oraz spotkania przygotowujące.

W przypadku Małopolski dbać o bezpieczeństwo podczas imprez będzie kilkuset policjantów, a dodatkowo w dniu 27 stycznia, będziemy zabezpieczać rocznice wyzwolenia obozu koncentracyjnego „Auschwitz”.

Łatwo więc zauważyć, że najbliższy czas, to dla małopolskich policjantów okres wytężonej, ciężkiej pracy – oprócz codziennie wykonywanych czynności dla zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa Małopolan trzy duże zabezpieczenia, wymagające ogromnego zaangażowana logistycznego, osobowego i technicznego. Niewątpliwie jest to kolejne duże doświadczenie dla małopolskich policjantów zdobyte przed organizacją i zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu.

Jesteśmy przekonani, że podobnie jak podczas EURO2012, Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn czy innych dużych i ważnych zabezpieczeń swoje zadanie wypełnimy wzorowo - nie odnotowaliśmy wtedy poważniejszych zdarzeń a dzięki ciężkiej pracy małopolskich Policjantów w Krakowie było bezpiecznie, choć towarzyszyły wtedy nam wszystkim duże obawy.

Policjanci sztabu dowódcy operacji utrzymują stały kontakt i współpracują z przedstawicielami Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Krakowie, Straży Ochrony Kolei, Związku Piłki Ręcznej Polski oraz innymi instytucjami. Zadaniem „sztabu” jest wymiana informacji między poszczególnymi służbami, współdziałanie z nimi i koordynacja podejmowanych działań.

Podobnie jak podczas zabezpieczenia poprzednich imprez w Hali Widowiskowo – Sportowej „Kraków Arena”, tak i tym razem policjanci ruchu drogowego i prewencji zadbają o bezpieczeństwo w rejonie hali i na drogach dojazdowych. Kierowców, którzy przyjeżdżają własnymi pojazdami prosimy o stosowanie się do wydawanych poleceń, kierowanie się na wyznaczone parkingi, a po zakończonym meczu płynny wyjazd.

Policjanci prewencji i służb kryminalnych pilnować będą, aby nie doszło do zakłóceń porządku, reagować na wszystkie zgłoszenia oraz pomagać kibicom bezpiecznie i bez przeszkód wrócić do domów.

Poniżej podajemy Państwu informacje, które mogą być pomocne w planowaniu dojazdów na mecze:

- dojazd indywidualny możliwy będzie zarówno od strony al. Pokoju, jak też od ul. Mogilskiej, al. Jana Pawła II (skrzyżowanie Jana Pawła II/Meissnera/Lema przejezdne we wszystkich kierunkach),

- komunikacja miejska:

TAURON Arena Kraków jest doskonale skomunikowana z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe. Osoby posiadające bilet na mecz będą mogły w danym dniu korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.rozklady.mpk.krakow.pl
Informacje o możliwych utrudnieniach w ruchu są dostępne na stronie: www.zikit.krakow.pl i www.kmkrakow.pl

Przystanki tramwajowe i autobusowe

Na przystanku: TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju NŻ zatrzymują się linie tramwajowe nr: 1, 14, 22 i 62 (nocny) oraz autobusy nr: 128.

Na przystanku: Wieczysta (od strony ul. Mogilskiej/al. Jana Pawła II) zatrzymują się linie tramwajowe nr: 4, 5, 9, 10, 52 i 64 (nocny) oraz autobusy nr: 124, 128, 424.

Na przystanku: TAURON Arena Kraków NŻ zatrzymuje się autobus nr 128.

Bezpłatne przejazdy

Osoby posiadające bilet na mecz w TAURON Arenie Kraków, w dniu, w którym będzie się odbywał dany mecz, będą upoważnione do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Podczas kontroli należy okazać bilet na mecz.

Wzmocnienie komunikacji

W dniach, w których rozgrywane będą mecze Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie skieruje w rejon TAURON Areny Kraków dodatkowe rezerwowe tramwaje. W razie potrzeby będą one wykorzystane na liniach, na których obserwowane będzie zwiększone zainteresowanie pasażerów, zarówno przy dojeździe na mecze, jak i po ich zakończeniu.

W dniach 15, 17, 19, 21, 23 i 25 stycznia rezerwowe tramwaje będą wykorzystywane w godz. 16:00-23:00; 27 stycznia w godz. 14;00-23:00; 29 stycznia w godz. 16:30-23:30; 31 stycznia w godz. 13:00-20:00.

Jak dojechać do TAURON Areny Kraków z dworca kolejowego

Na przystanku Dworzec Główny zatrzymują się linie tramwajowe nr: 4, 10, 14, 52, 62, 64 i autobusy: 124, 424.

Na przystanku Dworzec Główny Tunel zatrzymuje się linia tramwajowa nr 5.

Jak dojechać do centrum miasta z lotniska

Z przystanku autobusowego Kraków Airport do centrum miasta (przystanek końcowy: Dworzec Główny Wschód) kursują autobusy nr 208, 292, 902 (nocny). Są to linie aglomeracyjne.

Ze stacji Kraków Lotnisko na stację Kraków Główny kursuje pociąg obsługiwany przez Koleje Małopolskie Sp. z o.o.
Dodatkowe informacje o rozkładzie jazdy są dostępne na stronie: http://www.malopolskiekoleje.pl/index.php/2015-08-16-20-00-10/krakow-airport-krakow-glowny.

******

Na czas Mistrzostw będzie utworzona policyjna infolinia, służąca do przekazywania społeczeństwu informacji, dotyczących spraw związanych z działaniami Policji. Tu również będzie można uzyskać informacje w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Policyjna infolinia   12  61 51 410  będzie działać od 15.01.do 31.01. 2016 r.  w godz. 8:00 – 22 :00

Życzymy udanych meczów i emocjonującego kibicowania!

(KWP w Krakowie / ms)

  • Zabezpieczenie imprez masowych
  • Zabezpieczenie imprez masowych
  • Zabezpieczenie imprez masowych
Powrót na górę strony