Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Siedział pijany w rowie. Reakcja świadka i pomoc policjantów prawdopodobnie uratowały mu życie

Data publikacji 17.01.2016

Anonimowa informacja oraz interwencja policjantów prawdopodobnie uratowała kolejną osobę przed wychłodzeniem. Mężczyzna pod wpływem alkoholu siedział na mrozie w przydrożnym rowie. Policjanci apelują do wszystkich, aby reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne przebywające na mrozie.

Wczoraj po godz. 16:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez anonimową osobę, że za miejscowością Nowa Różanka w rejonie skrzyżowania do miejscowości Winda, w przydrożnym rowie siedzi najprawdopodobniej nietrzeźwy człowiek. Na miejsce pojechał policyjny patrol i potwierdził treść zgłoszenia.

Funkcjonariusze we wskazanym miejscu znaleźli człowieka, który był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał problemy z utrzymaniem równowagi i trudno było nawiązać z nim kontakt.

Funkcjonariusze ustalili , że jest to mieszkaniec pobliskiej miejscowości i przekazali pod opiekę osoby najbliższej.

Opisana sytuacja mogłaby mieć tragiczny finał, jednak godna naśladowania reakcja świadka prawdopodobnie uratowała mężczyźnie życie. Na zewnątrz panowała bardzo niska temperatura dochodząca do –10 stopni.

Po raz kolejny przypominamy, że alkohol i niskie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia. Po wypiciu alkoholu mamy złudne poczucie rozgrzania. W pierwszych minutach jest nam ciepło, ale bardzo szybko organizm się wychładza.

Pamiętamy, jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na bezpłatny telefon alarmowy 997.

Policjanci w dalszym ciągu apelują do wszystkich, aby reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne przebywające na mrozie. Zwracajmy uwagę także na osoby bezdomne i zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć.

KWP Olsztyn / ik

Powrót na górę strony