Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał zaliczki od osób zainteresowanych najmem mieszkania

Data publikacji 18.01.2016

Policjanci z wrocławskiej komendy wojewódzkiej, na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali mężczyznę, który za pośrednictwem jednego z serwisów internetowych wyłudzał pieniądze od różnych osób zainteresowanych najmem mieszkań, pobierając od nich zaliczki i kaucje. Łączne straty w tej sprawie oszacowano na blisko 50 tysięcy złotych. Wobec zatrzymanego zastosowano już tymczasowy areszt.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w wyniku czynności operacyjnych, ustalili i zatrzymali 32 – latka podejrzanego o szereg oszustw na szkodę różnych osób. Mężczyzna działał w okresie od listopada 2014 roku do początku br. wystawiając za pośrednictwem jednego z serwisów internetowych ogłoszenia z ofertami, dotyczącymi wynajmu mieszkań. Do osób zainteresowanych zawarciem umowy przesyłał mailem umowę z prośbą o podpis i odesłanie drogą mailową, oraz o wpłatę przelewem zaliczki lub kaucji. 

Oczywiście sprawca nie był w posiadaniu żadnego z mieszkań, które wystawiał pod najem i nie mógł wywiązać się ze zobowiązania,. Pokrzywdzeni byli przez niego informowani SMSem, że oferta jest już nieaktualna, jednak nie otrzymywali z powrotem swoich pieniędzy. Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, łączne straty spowodowane działaniem 32 – latka sięgają kwoty blisko 50 tysięcy złotych. Mężczyzna wystawiał oferty dotyczące mieszkań m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Opolu i w Poznaniu. Przesyłając do pokrzywdzonych umowy przestawiał się jako Aleksander C., lub Robert P., bądź Tomasz R. 

Obecnie funkcjonariusze nadal wyjaśniają okoliczności związane z procederem, ustalając kolejnych pokrzywdzonych. Wobec podejrzanego zastosowano tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Wrocław Psie Pole, prowadzący postępowanie w tej sprawie, zwracają się z prośbą do osób, które zostały oszukane w opisanych powyżej okolicznościach, a nie zgłaszały tego faktu na Policji, o kontakt osobisty pod adresem – Wrocław,  pl. Piłsudskiego 6/8, bądź telefoniczny z  prowadzącym postępowanie pod nr tel. 71-340-23-96 ( w godz. 8.00 – 15.00), bądź 71-340-46-05 (całodobowo). 

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony