Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

450 tys. zł łapówki za pomyślne załatwienie sprawy sądowej

Data publikacji 22.01.2016

Policjanci z referatu do walki z korupcją wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie dzięki kilkumiesięcznej wytężonej pracy oraz współpracy z prokuratorem zakończyli prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie Wydział V Śledczy, postępowanie przygotowawcze dotyczące korupcji na ogromną skalę.

Początkowo śledztwo dotyczyło powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu zwolnienia z aresztu śledczego jednej z osadzonych, a skazanej prawomocnym wyrokiem sądu, w zamian za korzyść majątkową w wysokości 40 tys. zł.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów dwóm osobom, które wspólnie i w porozumieniu dopuściły się przestępczego czynu.

Na tym jednak policjanci i prokurator nie poprzestali. Drobiazgowa analiza uzyskiwanych informacji, wdrożone procedury śledcze policjantów specjalizujących się w zwalczaniu korupcji doprowadziły do potwierdzenia uzyskanych informacji o kolejnym przestępstwie popełnionym przez jednego z podejrzanych. Czyn ten miał polegać na powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych i wprowadzeniu w błąd innej pokrzywdzonej co do korzystnego załatwienia sprawy sądowej. W ten sposób doprowadzono pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w niebagatelnej kwocie 450 tys.zł. 

Jednemu z podejrzanych przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa zarzucając jednocześnie, że uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu.

Podejrzani przyznali się do zarzucanych im przestępstw.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował wniosek do sądu o wydanie wyroku i orzeczenie kar. W przypadku osoby, która dopuściła się korupcji w wysokości 450 tys. zł prokurator wniósł o karę 2 lat i 8 miesięcy więzienia, a w przypadku drugiego podejrzanego 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat.

(KWP w Krakowie)

 

Powrót na górę strony