Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, funkcjonariuszy Izby Celnej z Łomży i Straży Granicznej, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łomży, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Przestępcy od września 2013 przez ponad rok zajmowali się nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Materiał zebrany w toku śledztwa pozwolił na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów 20 osobom działającym w strukturach rozbitej grupy. Straty Skarbu Państwa spowodowane ich przestępczą działalnością oszacowano na co najmniej 1,7 mln. złotych.

Prokuratura Okręgowa w Łomży, na podstawie materiałów zgromadzonych przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Łomży, wszczęła śledztwo dotyczące działania na terenie miasta zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W wyniku żmudnej i skrupulatnej pracy łomżyńskich policjantów oraz prokuratorów, do pierwszych zatrzymań osób podejrzanych o działalność przestępczą doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Kolejne miały miejsce na początku października, a ostatnie - w ubiegłą środę (20.01.2016 r.). Funkcjonariusze w sumie zatrzymali w tej sprawie 20 osób w wieku od 22 do 56 lat, mieszkańców województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, którym postawiono zarzuty.

Dodatkowo, podczas przeszukiwania ich mieszkań, zabezpieczono między innymi ponad 40 tysięcy paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy, blisko 7 kg krajanki tytoniowej, a także 130 litrów spirytusu. Intensywne ustalenia funkcjonariuszy oraz zgromadzony materiał dowodowy w prowadzonym śledztwie, pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku dwóch osób – także kierowania tą grupą. Poza tym część z zatrzymanych osób usłyszała dodatkowo zarzuty posiadania nielegalnego towaru.

Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Nielegalne papierosy zza wschodniej granicy przywożono do Łomży i tutaj były sprzedawane bez odprowadzania należnych podatków. Jak wynika z szacunków funkcjonariuszy, przestępcza działalność naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy na kwotę około 1,7 miliona zł.

(KWP w Białymstoku / ak)

  • Rozbita zorganizowana grupa przestępcza
  • 20 osób z grupy przestępczej zatrzymanych

Film Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - zatrzymano 20 osób

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - zatrzymano 20 osób (format flv - rozmiar 6.54 MB)

Powrót na górę strony