Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać - sprawdź kto puka do twych drzwi

Data publikacji 25.01.2016

Do drzwi mieszkańców Nysy zapukały osoby przedstawiające się albo za przedstawicieli firmy telekomunikacyjnej, albo za rehabilitantów, jeszcze inni oferowali zniżki na usługi za energię. We wszystkich przypadkach pokrzywdzeni zorientowali się, że mogą to być oszuści - niestety dopiero po podpisaniu umów. Pamiętajmy, jeśli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji odwiedzających nas osób, poinformujmy o tym policjantów, dzwoniąc na numer 997 lub 112.

Pomimo ciągłych apeli policjantów cały czas zdarzają się sytuacje kiedy osoba pokrzywdzona sama wpuszcza do domu oszustów. Do kilku takich zdarzeń doszło wczoraj, 24.01.br., na terenie Nysy. W jednym z przypadków do drzwi Nysanki zapukały osoby podające się za pracowników firmy telekomunikacyjnej, które zaproponowały zniżki za usługi telekomunikacyjne. Kobieta podpisała umowę. Po ich wyjściu z mieszkania zorientowała się, że nie wie co tak naprawdę podpisała. W dwóch kolejnych przypadkach również pokrzywdzeni podpisali umowy, których nie czytali i nie wiedzieli co zawierały. Metoda działania we wszystkich przypadkach była taka sama. Różniły ich jedynie oferowane przez oszustów usługi.

Oszuści wykorzystują ufność, a często też chęć pomocy innym. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu obcych osób. Gdy ktoś zapuka do naszych drzwi, poprośmy go o dowód tożsamości lub legitymację. Zawsze możemy zadzwonić do instytucji, w której odwiedzające nas osoby rzekomo pracują i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zapuka do ich drzwi. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji odwiedzających nas osób, poinformujmy o tym policjantów, dzwoniąc na numer 997 lub 112.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony