Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wczesna reakcja może zapobiec tragedii

Data publikacji 25.01.2016

Mieszkańcy województwa opolskiego coraz częściej odpowiadają na apele Policji w sprawie przekazywania informacji o osobach przebywających na mrozie pod wpływem alkoholu. Niskie temperatury stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W piątkową noc policjanci interweniowali w kilku takich przypadkach. Również świętokrzyscy funkcjonariusze dzięki informacji od mieszkańców udzielili pomocy 90-letniemu mężczyźnie, który przebywał na zewnątrz w nieodpowiednim do pory roku ubraniu, nie miał też obuwia, a kontakt z nim był utrudniony.

22 stycznia br., wieczorem, dyżurny nyskiej komendy otrzymał informację o nietrzeźwym pieszym leżącym na środku drogi w kierunku Kozielna (gm. Paczków). Natychmiast skierował na miejsce policjantów. Funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który chwiejnym krokiem poruszał się jezdnią bez odblasków, poza terenem zabudowanym. W związku z zagrożeniem jego życia i zdrowia mundurowi przewieźli go do domu. Dodatkowo mężczyzna odpowie m.in. za brak odblasków.

To nie było jedyne zgłoszenie jakie dyżurny nyskiej komendy otrzymał tego wieczoru. Dotarły do niego jeszcze kolejne informacje o osobach znajdujących się pod silnym działaniem alkoholu. Kiedy funkcjonariusze sprawdzili warunki w jakich te osoby przebywały okazało się, że zagrażają one ich życiu.  Pierwszy z mężczyzn został znaleziony, gdy leżał na ławce w parku, kolejny na chodniku przy ruchliwej drodze. Nietrzeźwych mężczyzn funkcjonariusze zauważyli również przy osiedlowym śmietniku oraz na klatce schodowej bloku mieszkalnego. W każdym z tych przypadków, policjanci i medycy udzielili im pomocy.

Do innej sytuacji doszło dziś przed godziną 6 w świętokrzyskim. Wtedy to dyżurnego kieleckiej jednostki poinformował przypadkowy przechodzień, że przy jednej z ulic w gminie Piekoszów siedzi starszy mężczyzna. Zaniepokoił się on jego widokiem, ponieważ senior przebywał na zewnątrz w nieodpowiednim do pory roku ubraniu, nie miał też obuwia, a kontakt z nim był utrudniony.

Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Okoliczności w jakich przebywał starszy pan zagrażały jego zdrowiu, dlatego funkcjonariusze szybko wezwali karetkę pogotowia i oddali 90-latka pod opiekę lekarską.

Powyższy przypadki pokazują, jak ważne jest informowanie służb ratunkowych w sytuacjach kiedy widzimy, że czyjeś życie bądź zdrowie jest zagrożone. Mundurowi każdego dnia zwracają szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe. Osoby te należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu.

Z uwagi na niskie temperatury po raz kolejny Policja apeluje do wszystkich mieszkańców naszego regionu, aby tak jak dotychczas zwracali uwagę na osoby w swoim najbliższym sąsiedztwie. Na ludzi samotnych lub tych, którzy nie mają odpowiednich warunków, aby przetrwać w niskich temperaturach.

(KWP w Opolu/ KWP w Kielcach / mw)

Czytaj również:

Powrót na górę strony