Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież obrazów

Data publikacji 25.01.2016

Praca kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie doprowadziła do wytypowania, a następnie zatrzymania 47-letniego mężczyzny podejrzewanego o włamanie do domu jednorodzinnego w Sopocie i kradzież dwóch obrazów malowanych na płótnie, pochodzących najprawdopodobniej z 1910 roku, przedstawiających bitwę pod Oliwą oraz herb Gdańska. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i usłyszał zarzuty zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora zatrzymany podpisywał będzie listę osób dozorowanych.

25 grudnia ubiegłego roku nieustalony wówczas sprawca włamał się do domu jednorodzinnego mieszczącego się w Sopocie, skąd po wybiciu okna i wejściu do środka zerwał ze ścian dwa obrazy malowane na płótnie pochodzące najprawdopodobniej z 1910 roku, przedstawiające bitwę pod Oliwą oraz herb Gdańska. Pokrzywdzony oraz rzeczoznawca wycenili obrazy na łączną kwotę blisko 10 tys. złotych.

Po uzyskaniu zawiadomienia od pokrzywdzonego o popełnionym przestępstwie sprawą zajęli się kryminalni z Sopotu. Na podstawie zrobionych ustaleń, policjanci wytypowali 47-letniego mężczyznę podejrzewanego o to przestępstwo. Mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania został zatrzymany przez policjantów na terenie miasta.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił funkcjonariuszom na postawieniepodejrzewanemu zarzutu kradzieży z włamaniem, a prokurator zastosował wobec niego dozór. Policjanci odzyskali ponadto dwa obrazy, które sprawca sprzedał za kilkadziesiąt złotych w jednym z gdyńskich antykwariatów.

Pracujący nad sprawą policjanci nie wykluczają, że zarzuty może usłyszeć również mężczyzna, który kupił obrazy od sprawcy kradzieży.

Kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Za paserstwo może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(KWP w Gdańsku / mw)

 

  • Policjant przy skradzionym płótnie
  • Policjant przy skradzionym płótnie
  • Policjant trzyma skradzione płótno
Powrót na górę strony