Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2015 - podsumowanie pracy policjantów

Data publikacji 25.01.2016

W operacji policyjnej „ZAKOPANE” zaangażowanych było ponad 150 małopolskich policjantów. Nad bezpieczeństwem kibiców pracowali policjanci z drogówki, prewencji jak i służby kryminalne. W sobotnią noc zakopiańscy policjanci mieli pełne ręce roboty.

Począwszy od Krakowa i Myślenic policjanci z małopolskiej drogówki dbali o bezpieczny dojazd kibiców na zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. W Zakopanem ponad 100 policjantów Prewencji dbało o ich bezpieczeństwo w mieście i bezpośrednio w rejonie Wielkiej Krokwi. W zabezpieczeniu imprezy wspierali nas funkcjonariusze Straży Granicznej, Strażnicy Miejscy, Straż Parku TPN oraz służba ochrony. Pierwszy dzień zawodów zakończył się bez poważniejszych zdarzeń. Odnotowaliśmy fakt odpalenia rac świetlnych na trybunach skoczni narciarskiej, naruszenie przepisów porządkowych oraz atak na pracowników ochrony. Z uwagi, że zawody miały charakter imprezy masowej osoby, które dopuściły się tego przestępstwa zostały zatrzymane przez policjantów. Dwanaście osób trafiło do policyjnego aresztu. Zakopiański sąd wobec nich orzekł surowe kary grzywny i dwuletnie zakazy stadionowe. Były zatrzymane również osoby, które usiłowały handlować alkoholem niewiadomego pochodzenia oraz narkotykami.

Sobotnia noc przyniosła liczne interwencje, awantury i bójki, zgłoszenia o zakłóceniu ciszy nocnej, niektórzy kibice byli pod znacznym wpływem alkoholu - policjanci w Zakopanem mieli sporo pracy. Konkurs skoków narciarskich oglądało przeszło 30 tys. kibiców. Oceniamy, że w ten weekend w powiecie tatrzańskim bawiło się blisko 100 tysięcy kibiców, turystów i wczasowiczów. Niestety wśród nich byli i tacy, którzy przesadzili z alkoholem. W powiecie tatrzańskim odnotowano aż 69 różnego typu interwencji. W 22 przypadkach interwencje były bezpośrednio związane z osobami pod znacznym wpływem alkoholu. Odnotowano również kilkanaście zdarzeń drogowych. Jedno szczególnie niebezpieczne, które miało miejsce na zakopiańskim Ustupie. Tam późnym wieczorem doszło do kolizji busa przewożącego kilkanaście osób z samochodem osobowym. Na szczęście żadna z osób nie doznała poważnych obrażeń. Droga przez pewien czas była zablokowana.

W zabezpieczeniu niedzielnego indywidualnego konkursu skoczków nie odnotowano poważniejszych zdarzeń. Zatrzymano tylko jedną osobę, która nie stosowała się do wydawanych poleceń przez pracowników ochrony. Impreza odbyła się zgodnie z planem, a policjanci po jej zakończeniu czuwali nad bezpiecznym powrotem kibiców do domów i pensjonatów. Noc z niedzieli na poniedziałek była zdecydowanie spokojniejsza, ilość interwencji spadała o połowę. Na szczególne zwrócenie uwagi zasługuje odpowiedzialne postępowanie kierowców. Przed powrotem do domu kilkudziesięciu kierowców postanowiło sprawdzić stan trzeźwości.

Reasumując, kilkanaście zatrzymanych osób to zaledwie znikomy promil wśród niemal 100 tysięcy kibiców, gości i turystów. Za rok odbędzie się najprawdopodobniej kolejny Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. Policjanci jak zwykle licznie będą dbali o kibiców największej i najbardziej znanej imprezy sportowej w Małopolsce. Wszystkim prawdziwym kibicom dziękujemy za współpracę z policją i służbą ochrony.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony