Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Analityk kryminalny wydał opinię – brutalnego rozboju w ogóle nie było

Data publikacji 26.01.2016

W grudniu ubr. policjanci przyjęli zgłoszenie o brutalnym rozboju. Sprzedawczyni sklepu na terenie powiatu miała zostać zaatakowana przez dwóch sprawców, którzy grozili jej nożem i zmusili do wydania ponad 2 tyś. zł. Policjanci dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i ustalenia sprawców przestępstwa skorzystali z m.in. z umiejętności analityka kryminalnego. Jego opinia była jednoznaczna. Do rozboju w ogóle nie doszło. Opis i okoliczności przestępstwa były wymyślone i ukartowane przez rzekomą pokrzywdzoną, która dla uwiarygodnienia swojej wersji wykorzystała nawet telefony swoich dzieci. Kobieta już usłyszała zarzuty.

20 grudzień 2015 – zgłoszenie brutalnego rozboju

Do zdarzenia miało dojść 20 grudnia 2015 rano w Siemianach. Ze zgłoszenia przekazanego przez pokrzywdzoną pracownicę sklepu wynikało, że dwóch mężczyzn miało napaść na nią. Sprawcy grożąc nożem zmusili kobietę do wydania pieniędzy z utargu, po czym uciekli.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, przesłuchali pracownicę sklepu, a także okolicznych mieszkańców. Na miejscu przestępstwa pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza i technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie portretu pamięciowego sprawcy. Policjanci w trakcie dalszych czynności przesłuchiwali kolejne osoby mające wiedzę na temat rozboju. Ustalono, że na okolicznym sklepie jest zamontowana kamera, która obejmuje teren ulicy dojazdowej do miejsca rozboju. Policjanci komisariatów i posterunków powiatu iławskiego skontrolowali drogi w okolicy Siemian w poszukiwaniu sprawców rozboju. Funkcjonariusze dokonali szeregu sprawdzeń zapisów monitoringu miejskiego oraz okolicznych stacji paliw.

Do współpracy zaangażowano analityków kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Raport analityka – żadnego rozboju nie było, a historia została wymyślona

Skrupulatna weryfikacja informacji przekazanych przez pokrzywdzoną wskazywała na to, że zeznania kobiety nie są wiarygodne. Analityk kryminalny uwzględniając informacje pochodzące od pokrzywdzonej, jej opis zdarzenia, samych sprawców, a także inne tropy – np. dane teleinformatyczne wydał opinię mówiącą wprost o tym, że do żadnego rozboju nie doszło, a był on po prostu wymyślony przez zgłaszającą przestępstwo. Kobieta podszywając się pod rzekomego sprawcę miała prowadzić korespondencję z telefonów dzieci.

Pokrzywdzona podejrzaną

Ostatecznie 38–letnia mieszkanka gminy Iława usłyszała trzy zarzuty, do których się przyznała. Kobieta wymyśliła całą historię, aby mieć wytłumaczenie na przywłaszczenie pieniędzy ze sklepu. Utarg przeznaczyła na gry na automatach oraz świąteczne zakupy.

W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że kobieta wcześniej dwukrotnie podpaliła sklep, w którym pracowała. Miało to na celu odwrócenia uwagi szefowej od brakujących pieniędzy, które kiedyś 38-latka również zabrała i przeznaczyła na gry na automatach.

Ekspedientka musi się teraz liczyć z odpowiedzialnością karną. Za zgłoszenie niepopełnionego przestępstwa, kradzież oraz zniszczenie mienia grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Szkiełko i oko w walce z przestępczością

Jak mówią o swojej pracy analitycy kryminalni, to jak sięganie po nową, zupełnie nieznaną, intrygującą lekturę. Każda kartka, to coś nowego, zaskakującego. Odkrywanie, weryfikowanie faktów, łączenie ich w logiczny ciąg, albo wyłuskiwanie perełek z natłoku informacji. Ogromnie cieszy finał. Kiedy okazuje się, że sprawa jest jak bestseller i kończy się pozytywnie dla wielu osób. Ktoś dowiaduje się, czasem po latach, co dzieje się z jego bliskim, czy po naszych typowaniach zostają zatrzymani sprawcy przestępstwa.

Jak podkreśla mł. insp. Joanna Kamińska Naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie i współautorka książki „Operacyjna analiza kryminalna w służbach policyjnych”– Analiza kryminalna to poszukiwanie i identyfikacja powiązań między informacjami dotyczącymi przestępstwa lub jego sprawcy oraz innymi danymi w celu wykorzystania uzyskanych rezultatów w prowadzonych sprawach operacyjnych. Wykorzystywana jest zarówno w sprawach bieżących, np. rozbojach, oszustwa na wnuczka jak i w ramach tzw. archiwum X, czyli powrotu do nierozwiązanych spraw kryminalnych z przeszłości.

W 2015 roku wiedza ekspercka analityków z Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie pozwoliły wesprzeć komendy z regionu w realizacji około160 spraw dotyczących przestępstw kryminalnych, gospodarczych.

Należy podkreślić, że jedną z cech dzisiejszego „społeczeństwa informacyjnego” jest powszechny dostęp do informacji związany z dynamicznym rozwojem technologii informacyjnych oraz wszechobecna obecność Internetu w naszym życiu. W obecnej pracy analitycznej standardem jest korzystanie przez analityka ze wszystkich dostępnych źródeł informacji, a nie tylko ze źródeł wskazanych wprost w zleceniu czy wynikających ze zgromadzonego w sprawie materiału. Co więcej, w gąszczu zalewających nas (i analityka) informacji niezwykle istotne jest, aby analityk był człowiekiem kreatywnym, poszukującym nieszablonowych pomysłów i rozwiązań sytuacji, wydawałoby się, nie do rozwiązania. Tym bardziej, że nie możemy mówić o opracowanej i zbadanej „obiektywnej metodyce” prowadzenia analizy kryminalnej. Najważniejszym elementem w niej jest człowiek – analityk kryminalny. A musi to być człowiek po prostu mądry – ponieważ, z jednej strony, musi być specjalistą w określonej dziedzinie (stąd wymóg posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego przez policjantów – kandydatów na analityków kryminalnych), z drugiej strony, jest właśnie analitykiem, więc powinien potrafić powiązać dane, zinterpretować je, zdecydować, które z nich są dla danej sprawy istotne, a które można pominąć.

(KWP w Olsztynie / ak)

Powrót na górę strony