Rozpracowano grupę przestępczą działającą metodą na „funkcjonariusza CBŚ”
Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozić może trzem mężczyznom, zatrzymanym przez wałbrzyskich policjantów, a podejrzanym o oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od osób starszych metodą na „funkcjonariusza CBŚ”. Zatrzymanym na chwilę obecną udowodniono 4 tego typu przestępstwa, których dopuścili się w ostatnich dniach. Łupem sprawców padło co najmniej 90 tys. złotych. Ponad połowę wyłudzonej gotówki udało się odzyskać.
Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, w wyniku realizacji sprawy operacyjnej, zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od osób starszych metodą na „funkcjonariusza CBŚ”. Zatrzymani to mieszkańcy powiatów wałbrzyskiego i kłodzkiego, w wieku od 23 do 35 lat. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.
Jak ustalili mundurowi, role w grupie były podzielone. Jedni dzwonili do wytypowanych ofiar, a inny podejrzany osobiście odbierał pieniądze. Sprawcy, podając się za funkcjonariusza CBŚ, informowali, że prowadzą śledztwo w sprawie oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych. Nakłaniali do przekazania przez pokrzywdzonych pieniędzy, które są rzekomo zagrożone.
Policjanci prowadzący postępowanie w tej sprawie udowodnili zatrzymanym, na chwilę obecną, co najmniej 4 tego typu przestępstwa, których dopuścili się w ostatnich dniach na terenie powiatu wałbrzyskiego i kłodzkiego. Jak ustalono łupem sprawców padło co najmniej 90 tys. złotych. Po zatrzymaniu podejrzanych część gotówki odzyskano.
Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 45 tys. złotych oraz telefony komórkowe, z których telefonowano.
Obecnie policjanci z Wałbrzycha w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, w tym to, czy zatrzymani mają na swoim koncie jeszcze inne tego typu przestępstwa. Za czyny, o które są teraz podejrzani, grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje teraz sąd.
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie poproszą też o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.
(KWP we Wrocławiu / ak)